MK2.jpg      Dzień Ziemi jest to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Jest to dzień równonocy wiosennej na półkuli północnej i dzień równonocy jesennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.

      Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  Z powodu pandemii akcja odbywa się w świecie wirtualnym i tak też jest w naszej szkole. W ramach konkursu NASZE EKOLOGICZNE PRACOWNIE – ZWIASTUNY CZASU, dzieci które uczestniczą w Kole Przyrodniczym z IV i V klasy przygotowały plakaty pt.: ‘Dzień Ziemi”.

Galeria plakatów

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. w 192 krajach. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje w Dniu Ziemi imprezy i wydarzenia plenerowe. W Polsce tradycją jest piknik na Polu Mokotowskim w Warszawie.

Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa i każdy z nas może przyłączyć się do pokojowej batalii. Dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi.

W 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa zorganizowano Earth Challenge - największą kampanię naukową online.

Magdalena Kryściak