Piękna pogoda to okazja do wspólnych zabaw na świeżym powietrzu. Nasze dzieci wiedzą, że dzięki ruchowi na świeżym powietrzu nie tylko świetnie się bawią, ale również podnoszą sprawność fizyczną. 

zdjęcia 

 

22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. To właśnie jest czas, aby zastanowić się jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę – ZIEMIĘ!

Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy np. poprzez segregację śmieci. Przedszkolaki próbowały ocenić co czuje Ziemia gdy o nią dbamy, a także jakie emocje odczuwa gdy jest niszczona. Wybraliśmy się też w multimedialną podróż, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Oczywiście nie zabrakło pięknych prac plastycznych. Przedszkolaki również w sposób praktyczny pokazały, że dbają o środowisko i pozbierały śmieci w okolicy budynku przedszkola. Wychowanie dziecka w duchu eko i zrównoważonego rozwoju kształtuje w nim wrażliwość, odpowiedzialność, a także sprzyja aktywnemu życiu w zgodzie z naturą oraz byciu oszczędnym.

ZIEMIO! Nie chcemy abyś była zniszczona, chcemy żebyś była cała zielona, więc przysięgę Ci składamy, że zniszczyć Ciebie nie damy :)

galeria zdjęć

 

W dniu 16.05.2022r. przedszkolaki wraz z Panią Magdą i Panią Anetą wybrały się na wycieczkę do ZOO Safari w Borysewie. Dzieci po raz pierwszy uczestniczyły w takiej samodzielnej wyprawie z dala od rodziców. Trzeba zaznaczyć, że były bardzo dzielne i spisały się na 6 z plusem! Pogoda była wymarzona, a program wycieczki bogaty i atrakcyjny. Przedszkolaki podczas spaceru oraz przejażdżki kolejką po ZOO nie tylko oglądały znajdujące się tam zwierzęta ale również dowiedziały się o nich wielu ciekawych informacji. Dzieci zobaczyły niespotykane na co dzień okazy zwierząt: białe tygrysy, białe lwy, antylopy, zebry, bawoły, fokę, małpy, wielbłądy, żyrafy, kangury, lemury oraz białe wilki. Po krótkim odpoczynku dzieci udały się w stronę basenu foki Dawidka, gdzie miały okazję uczestniczyć w pokazowym karmieniu foki. Było to nie tylko karmienie, ale również pokaz jej akrobacji i różnych sztuczek. Następnie dzieci udały się na zajęcia edukacyjne, gdzie poznały jeżyka, jaszczurkę i szynszyla. Oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w McDonaldzie :) Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do przedszkola. To był miły i bardzo udany dzień :)))

zdjęcia
zdjęcia2

Jestem sobie ogrodniczka,
mam nasionek pół koszyczka.
Jedne gładkie, drugie w łatki,
a z tych nasion będą kwiatki.


Nasze przedszkolaki założyły hodowlę warzyw i kwiatów. Dzieci bardzo chętnie włączyły się w prace ogrodnicze. Dowiedziały się co jest potrzebne do wzrostu roślin. Mali ogrodnicy bardzo zaangażowali się w pielęgnację roślin oraz obserwacje przyrodnicze.

zdjęcia

Wizyta strażaków w naszym przedszkolu wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się na czym polega trudna praca strażaka. Okazało się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również pomagają w unieszkodliwianiu gniazd os i szerszeni czy uczestniczą w ratowaniu ofiar wypadków drogowych. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część przedszkolaków, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem :)  

zdjęcia

 

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, który jest wyczekiwany zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Właśnie z tej okazji przedszkolaki z Kamionki wybrały się na wycieczkę do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie zorganizowano dla nich zajęcia warsztatowe. Dzieci zaciekawieniem wysłuchały opowieści o zwyczajach, obrzędach i tradycjach wielkanocnych. Następnie z wielkim zaangażowaniem ozdabiały jajka tworząc swoje świąteczne dzieła. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. 

zdjęcia

 

„ Kto ty jesteś?
–  Polak mały.
Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
– Między swymi.
W jakim kraju?
– W polskiej ziemi…”

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. W postawie na baczność przedszkolaki zaśpiewały Mazurka Dąbrowskiego – Hymn Polski. Symbole narodowe - jak flaga biało-czerwona, godło z białym orłem w koronie na czerwonej tarczy, to symbole podkreślające charakter, niezależność i dumę wszystkich Polaków. Każdy wie, że to one jednoczyły Polaków w trudnych historycznych chwilach w kraju i poza granicami.

zdjęcia1
zdjęcia2

 

 

Nasze przedszkole zawsze pomaga w trudnych sytuacjach. Przeprowadziliśmy już szereg akcji charytatywnych. Teraz włączyliśmy się w zbiórkę, by wesprzeć uchodźców z Ukrainy. Zebrane dary już trafiły do potrzebujących ukraińskich rodzin przebywających na terenie naszej gminy. Przedszkolakom i ich rodzinom bardzo dziękujemy ♥ Dobro wraca!

zdjęcia