W ramach działań na rzecz podnoszenia atrakcyjności księgozbioru bibliotecznego oraz rozwijania kompetencji czytelniczych zorganizowano w bibliotece szkolnej  konkurs na Plakat reklamujący bibliotekę szkolną i czytanie. Był on skierowany do uczniów klas I-III i miał na celu rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej oraz wzmocnienie potrzeby korzystania z zasobów bibliotecznych.

     Uczestnicy konkursu mogli wykonać pracę dowolną techniką. W odpowiedzi na propozycję napłynęło wiele ciekawych i barwnych plakatów. Ostatecznie nagrodzono trzy prace.

     Wśród laureatów znaleźli się:

     Bartosz Raducki  - I miejsce

      Maria Nowacka  - II miejsce

      Nina Gońda – III miejsce

 Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wkład pracy, zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

           zdjęcia nagrodzonych prac

           zdjęcia

Dziś - 19 maja przypada Dzień Dobrych Uczynków. Dzień ten jest integrującym świętem wszystkich osób, dla których gest pomocy staje się symbolem trwałych więzi społecznych.
Dobre uczynki możemy czynić zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy względem środowiska naturalnego.
Pomagać można na co dzień, a o dobroci świadczą nie tylko wielkie czyny, ale też małe uczynki na miarę naszych możliwości.
Jak pomagać? Każdy może zrobić to według własnego pomysłu. A oto kilka przykładów:
◦ Bądź miły! - uśmiechnij się do innych lub powiedź komuś komplement.
◦ Pomóż innym w potrzebie.
◦ Zadzwoń do kolegów lub koleżanek, z którymi dawno nie rozmawiałeś.
◦ Wspomóż akcję charytatywną (nie chodzi o miliony, nawet 5 zł może komuś pomóc).
◦ Pomagaj we własnym domu - mama ucieszy się gdy wyrzucisz śmieci, poodkurzasz lub umyjesz za nią naczynia.
◦ Pobaw się z młodszym rodzeństwem.
◦ Wyjdź z psem na spacer.
Dobre uczynki warto sprawiać nie tylko ludziom i zwierzętom, ale i naszemu środowisku:
◦ Posprzątaj śmieci w najbliższej okolicy.
◦ Oszczędzaj energię elektryczną odłączając urządzenia, gdy nie są używane.
◦ Wyłącz światła tam gdzie nie są one potrzebne.
◦ Oszczędzaj wodę.
◦ Zasadź drzewo.
Uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Pątnowie, również wzięli udział w tej akcji, wykonali symboliczne łapki z papieru, na których zapisywali przez 5 dni dobre uczynki, jakie udało im się wykonać. Z wszystkich łapek utworzono kolorowe drzewko.


Pamiętaj, że dobro powraca.

 

zdjęcia

                                                       WYCIECZKA DO LASU

W poniedziałek 23 maja klasa IV i uczestnicy Koła przyrodniczego z klasy V wraz z opiekunami byli na wycieczce w Leśnym punkcie edukacyjnym w Mierzycach, który jest usytuowany na terenie Szkółki Leśnej- Nadleśnictwo Wieluń. Na miejscu przyjęła nas sympatyczna Pani, która oprowadziła nas po lesie opowiadając o warstwach lasu i różnych gatunkach drzew. Opowiadała też w jaki sposób lasy są zalesiane. Mogliśmy także zobaczyć szkółkę drzew. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o poszczególnych gatunkach drzew, a także o tym jak wygląda praca leśnika. Widzieliśmy ślady różnych zwierząt. Słyszeliśmy piękny śpiew ptaków i stukot dzięcioła. Las to bogate źródło poznania świata przyrodniczego.

Gdy tylko człowiek staje się w czymś mistrzem,

 winien zostać uczniem w czymś innym”.

                                                                                                                                                            Gerhart Hauptmann

 

     W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021 – 2025 w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy „Mistrz Pięknego Czytania”. Głównym celem konkursu było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły oraz popularyzacja nowych książek dla dzieci i młodzieży zakupionych w ramach programu.

     Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeczytać przygotowany wcześniej fragment z wybranej przez siebie książki. Teksty pochodziły z książek dostępnych na półkach biblioteki szkolnej oraz zakupionych z funduszu programu.

     Podczas konkursu uczniowie mieli możliwość zaprezentowania własnych umiejętności pięknego czytania, promowania czytelnictwa poprzez wybór wartościowej literatury i rywalizowania ze sobą w miłej atmosferze.

     Uczniów oceniała komisja konkursowa według ustalonych kryteriów oceny prezentacji: płynność czytania, tempo, dykcja, intonacja, akcentowanie i ogólne wrażenie.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury ogłosiło wyniki. Przyznano dyplomy i nagrody w następujących kategoriach wiekowych:

 

klasy IV – VI

Agata Bernaś kl. IV – I miejsce

Julia Bańska kl. V – I miejsce

 

klasy VI -VIII

Natalia Gajda kl. VII A – I miejsce

Amelia Faińska kl. VII B – II miejsce

Kamil Smyrd kl. VIII A – II miejsce

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania pasji czytelniczej!

 

     Zdjęcia

16 maja 2022 roku uczniowie klas siódmych, piątej oraz drugiej i trzeciej wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Biskupina i Gniezna w ramach realizacji programu "Poznaj Polskę".

Wszyscy mieli okazję zwiedzić najstarszą osadę , jaka jest na terenie Polski, oraz Gniezno -pierwszą stolicę  naszego kraju. Dzięki wycieczce mogliśmy zobaczyć rzeczy , o których uczymy się na lekcji historii, jak np.: drzwi gnieźnieńskie, mogliśmy pospacerować Traktem Królewskim, po którym prowadziły nas króliki, których w Gnieźnie jest dość sporo. Wrażeń było sporo i w doskonałych humorach wróciliśmy do Pątnowa. 

FOTORELACJA

grafika

Mając na uwadze zainteresowanie uczniów poszerzaniem umiejętności z języka angielskiego w szkole zostało zorganizowane Dyktando z języka angielskiego. Ten rodzaj konkursu jest swego rodzaju formą nowatorską wobec mnogości quizów i konkursów sprawdzających wiedzę o krajach angielskojęzycznych. Dyktando odbyło się 28 kwietnie i było przeznaczone dla chętnych uczniów klas VII. Uczestnicy mieli za zadanie napisać ze  słuchu dwa teksty zawierające wyrażenia leksykalne oraz gramatyczne dostosowane do poziomu piszących.

 Wyniki konkursu zostały ogłoszone 12.05 i przedstawiają się następująco:

I miejsce  - Maciej Zarożny

II miejsce – Amelia Grajoszek

III miejsce  - Anna Klimas

Wyróżnienie  - Konstancja Zadworna

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w dyktandzie w przyszłym roku.

[ZDJĘCIA]

Dzień Matki to Twoje święto! - Blog Parentingowy Tygrysiaki.pl

W zielonych oczach Matki
Świeci wiosenna łąka.
Słońce na drzewach śpiewa
i budzi kwiaty w pąkach.

W niebieskich oczach Matki
szepcze kwitnący strumień.
Tak opowiadać bajki
to tylko Mama umie.

W błękitnych oczach Matki
pogodne niebo fruwa.
Kiedy zasypiasz – Matka
jak gwiazda nad snem czuwa.

A w czarnych oczach Matki
noc od samego świtu
okrywa cię skrzydłami
ze srebra i błękitu.

 

Dzień Matki to niezwykle ważna data dla każdego dziecka. Tego dnia dzieci obdarowują swoje mamy kwiatami, prezentami, buziakami, a przede wszystkim mówią im jak bardzo je kochają. Uczniowie klasy 1 wykonali laurki a także zaśpiewali piosenkę.  Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.

Zdjęcia i film

 

             LAS W SŁOIKU

Na jednych z zajęć Koła przyrodniczego uczniowie klasy V zrobili ”Las w słoiku”.

Celem tych zajęć było uświadomienie młodego pokolenia jak istotne jest dbanie o środowisko i opieka nad roślinami, poprzez formę kreatywnej zabawy. Polegała ona na wspólnym sadzeniu roślin w szklanych naczyniach, co fachowo nazywa się florarium.

Ciekawostka! Te szklane konstrukcje nie są nowym trendem, tak naprawdę liczą sobie już ponad 150 lat i były szalenie popularne w Angli, w epoce wiktoriańskiej. Całą historię zapoczątkował niejaki Nathaniel Ward, z zawodu chirurg, z zamiłowania botanik. N. Ward jako młody chłopak odwiedził Jamajkę, gdzie zrodziła się jego trwająca aż do śmierci pasja do roślin tropikalnych. Po powrocie, już jako dorosły człowiek, przez wiele lat próbował uprawiać egzotyczne gatunki u siebie w londyńskim ogrodzie, jednak jak nietrudno się domyśleć jamajskie rośliny nie za bardzo chciały rosnąć w brytyjskim chłodnym i deszczowym klimacie. Wymyślił więc mini-szklarnie, aby hodować egzotyczne rośliny.