Stres | Przyczyny, długotrwałe skutki i negatywne objawy stresu

Stres jest reakcją organizmu na zewnętrzne bodźce, które wymagają od nas szybkiej adaptacji do aktualnych warunków.

Uważany jest za doświadczenie nieprzyjemne, powodujące fizyczny i psychiczny dyskomfort.

Jak poradzisz sobie ze stresem?

  • Często dzwoń do bliskich lub przyjaciół.
  • Czerp informacje ze sprawdzonych źródeł.
  • W miarę możliwości dbaj o zdrowy styl życia.
  • Śpij 7-8 godzin.
  • Skoncentruj się na dobrych rzeczach.
  • Ćwicz regularnie.
  • Słuchaj muzyki. 
  • Baw się z pupilem.
  • Weź głęboki oddech.
  • Pisz pamiętnik.
  • Przytul się z bliskim lub pupilem.
  • Jedz zdrowe jedzenie.
  • Pij duże ilości wody.
  • Zamień stres w zabawę.
  • Obejrzyj śmieszny film

Negatywne skutki stresu

Przewlekły stres jest niezwykle groźny dla naszego zdrowia. Nie bez powodu kortyzol nazywany jest "hormonem zabójcą", szczególnie w połączeniu z wysokim stężeniem adrenaliny. Podwyższony poziom hormonów stresu prowadzić może do rozwoju poważnych schorzeń układu krążenia, w tym zaburzeń tętna, arytmii i częstoskurczów oraz miażdżycy. Towarzyszący im wysoki poziom glukozy we krwi prowadzić może do otyłości ,  w dalszej perspektywie cukrzycy typu 2. Częste narażenie na stres negatywnie oddziałuje także na działanie układu immunologicznego, oddechowego, endokrynologicznego i nerwowego.

Autorzy : Maja Leśnik, Izabela Strzelecka, Amelia Mateja.

Is Flavored Tobacco And Vapes Sales Legal In California? | Juicefly

WPŁYW E-PAPIEROSÓW NA  MŁODZIEŻ

    Coraz większe zaniepokojenie wśród specjalistów ds. zdrowia publicznego budzi wpływ e-papierosów na młodzież. Pierwotnie e-papierosy wprowadzono jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów. E-papierosy stały się obiektem intensywnego używania przez młodych ludzi, co rodzi obawy dotyczące zdrowia publicznego.

 1.UZALEŻNIENIE OD NIKOTYNY.

    E-papierosy zawierają nikotynę, która może wpływać na rozwój młodych mózgów. Młodzież jest bardzo podatna na uzależnienia co może doprowadzić do długoterminowych skutków zdrowotnych.

 2.PODEJŚCIE SMAKOWE ORAZ REKLAMOWE.

    Firmy produkujące e-papierosy często stosują agresywne strategie marketingowe, kierują tym do młodzieży poprzez różnorodne smaki oraz kolorowe opakowania. To zjawisko sprawia, że e-papierosy staja się dostępniejsze i atrakcyjniejsze dla młodych pokoleń.

 3.RYZYKO PRZEJŚCIA NA PALENIE TRADYCYJNYCH PAPIEROSÓW.

    Istnieją badania wskazujące na związek między używaniem e-papierosów, a przejściem w późniejszym czasie na palenie tradycyjnych papierosów. Zjawisko to niesie za sobą dodatkowe ryzyko dla zdrowia młodzieży.

 4.SKUTKI PALENIA E-PAPIEROSÓW.

    Chociaż e-papierosy mogą zawierać mniej substancji szkodzących niż tradycyjne papierosy, ich długoterminowy wpływ na zdrowie pozostaje niejasny. Istnieją obawy dotyczące wpływu aerozolu e-papierosów na układ oddechowy młodzieży.

 5. EDUKACJA I ŚWIADOMOŚĆ.

    Wprowadzenie edukacji na temat szkodliwości e-papierosów wśród młodzieży jest kluczowe. Świadomość zagrożeń związanych z paleniem elektronicznych papierosów może zmniejszyć ich atrakcyjność i ograniczać ich rozpowszechnianie pośród młodych ludzi.

    Podsumowując, wpływ e-papierosów na młodzież to istotny problem zdrowia publicznego. Konieczne są działania ze strony rządu, edukatorów ale również społeczeństwa w celu ograniczeń dostępu młodzieży do e-papierosów oraz podjęcia działań mających na celu zwiększenia świadomości na temat tego rodzaju produktów.

 

Weronika Dydyna

Co to jest Cyberprzemoc?                                                                                                  22 Ιουλίου: Ευρωπαϊκή Ημέρα για τα Θύματα Εγκλημάτων Μίσους - ΑΘΜΟΝΙΟΝ ΒΗΜΑ

Cyberprzemoc to rodzaj przemocy, który odbywa się za pośrednictwem Internetu i technologii cyfrowych. Obejmuje różne formy agresji, takie jak zastraszanie, poniżanie, obrażanie lub rozpowszechnianie nieodpowiednich treści wobec innych osób przy użyciu mediów społecznościowych, wiadomości tekstowych czy e-maili. Jest często trudna do wykrycia i może powodować poważne konsekwencje psychologiczne oraz społeczne dla ofiar. Ofiary cyberprzemocy mogą doświadczać stresu, lęku, depresji, obniżonego poczucia własnej wartości, izolacji społecznej oraz trudności w koncentracji i nauce. To jest poważny problem, dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy działali, aby zapobiegać i zwalczać cyberprzemoc. 

Jak sobie radzić z cyberprzemocą?

Nie reaguj emocjonalnie: Staraj się nie odpowiadać agresją na agresję. Zachowaj spokój i nie daj się sprowokować.

Pamiętaj, że w serwisach społecznościowych wszelkie przejawy cyberprzemocy można zgłosić do administratorów (zgłoś nadużycie).

Blokuj i usuwaj: Blokuj osoby, które dokonują cyberprzemocy i usuwaj szkodliwe komentarze lub wiadomości.

Zachowaj dowody: Jeśli jesteś ofiarą cyberprzemocy, zrób zrzut ekranu lub zapisz wiadomości jako dowód, który możesz przedstawić w razie potrzeby.

Szukaj wsparcia: Porozmawiaj z bliskimi, przyjaciółmi lub dorosłymi, którzy mogą ci pomóc i wesprzeć cię w trudnych chwilach.

Co robić, aby nie zostać ofiarą cyberprzemocy?

  •  Dbać o prywatność swoich danych osobowych;
  •  Zapewniać swoim profilom w Sieci status prywatny;
  •  Chronić swoje hasła i loginy;
  •  Niezamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów;
  •  Niewymieniać się z kolegami telefonami komórkowymi

 

Pamiętaj, że ważne jest, aby nigdy nie pozostawać samotnie w walce z cyberprzemocą. Zawsze szukaj wsparcia i nie wahaj się zgłaszać incydentów!

Jako świadek cyberprzemocy – reaguj i sprzeciwiaj się.

 

Wiktoria Plewa i Lena Grzeżółkowka