dzień niepełnosprawnych mały

W sobotę  03.12.2022 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.  Święto zostało ustanowione przez ONZ w 1992 roku , by  m.in.przybliżyć problemy osób z niepełnosprawnościami oraz pomóc im poprzez włączenie ich w życie  społeczne. W naszej szkole również obchodziliśmy ten dzień. Na korytarzu pojawiła się okolicznościowa gazetka, a pedagog specjalny spotkała się na zajęciach z uczniami klasy drugiej i trzeciej.

Dzieci rozmawiały na temat niepełnosprawności, opowiadały o tym, czy kiedyś spotkały osoby niepełnosprawne oraz mogły same przekonać sie, czy łatwo żyje się takim osobom.

Mając zasłonięte oczy miały rozpoznać koleżankę, kolegę; przejść do określonego miejsca. Z unieruchomioną ręką trzeba było się spakować, coś narysować, wyciągnąć coś ze swojej półki. Trudno było też odczytać z ruchu warg, co mówi pani. Uczniowie z klasy trzeciej nauczyli się migać "Dzień dobry". Obie klasy wykonały plakaty na znak solidarności z osobami niepełnosrawnymi.

ZDJĘCIA

24 listopada dzieci z klas I- III wraz z wychowawcami p. Wiolettą Raducką, p. Elżbietą Pęcherz i p. Justyną Kiedos  aktywnie włączyły się w ogólnopolską akcję "Miś - nie bij mnie, kochaj mnie". Celem akcji objętej patronatem WOŚP od 2013 r było zwrócenie uwagi na problem, jakim jest przemoc wobec dzieci.

W grudniu 2013 roku była ona organizowana w naszej placówce po raz pierwszy przez p. Małgorzatę Raducką i p. Elżbietę Pęcherz , w tym roku znowu postanowiliśmy ją powtórzyć. Nasze dzieci bardzo aktywnie się włączyły, przynosząc swoje misie, które spełniły tak ważną funkcję profilaktyczną. Wyruszyliśmy ze szkoły z misiami i zawołaniem „ Nie bij mnie, kochaj mnie”, pozdrawiając przechodniów i przejezdnych. Zostawiliśmy misie w miejscach gdzie przychodzą dorośli,  nie były to jednak zwykłe misie - każdy był opatrzony plakietką „ Nie bij mnie, kochaj mnie”, posiadał  plasterki i opatrunki symbolizujące jego smutną historię. Pozostawiliśmy je na holach szkolnych, w przedszkolu , instytucjach na terenie gminy Patnów :Gminnym Centrum Kultury  i Sportu, Urzędzie Gminy - Zespole Interdyscyplinarnym ds. Przemocy w Rodzinie, aptece. Dzieci zostały bardzo ciepło i ze zrozumieniem przyjęte w w/w instytucjach, obradowane upominkami i słodyczami.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tworząc akcję "Historia Misia" chciała zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Wciąż słyszymy, że do szpitali, dla których WOŚP kupuje sprzęt medyczny, trafiają dzieci, których obrażenia zostały spowodowane agresywnym zachowaniem osoby dorosłej. Armia 67 dzieci z naszej szkoły nie zgadza się z taką sytuacją i stanowczo protestuje przeciwko takim zachowaniom.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 21 listopada

W życzliwości drzemie prawdziwa moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, lecz przede wszystkim tego, który ją okazuje. Niech Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień rozchmurzy listopadową aurę!

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony 21 listopada. Życzliwość najczęściej kojarzy się z byciem miłym, a także serdecznością i drobnymi gestami okazywanymi spontanicznie i dobrowolnie, wywołującymi pozytywne emocje.

Idea święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego oryginalna nazwa brzmi: Hallo World Day i symbolizuje główny cel, którym było pozdrawianie – mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób w ciągu dnia. Obecnie Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony w ponad 180 krajach. Tego dnia szczególną uwagę zwracamy na wzajemną życzliwość, aby uwrażliwić ludzi i wzbudzić pozytywne emocje.

A>Maryniak-Stanek-pedagog specjalny

Źródło Operon.pl