Stres | Przyczyny, długotrwałe skutki i negatywne objawy stresu

Stres jest reakcją organizmu na zewnętrzne bodźce, które wymagają od nas szybkiej adaptacji do aktualnych warunków.

Uważany jest za doświadczenie nieprzyjemne, powodujące fizyczny i psychiczny dyskomfort.

Jak poradzisz sobie ze stresem?

  • Często dzwoń do bliskich lub przyjaciół.
  • Czerp informacje ze sprawdzonych źródeł.
  • W miarę możliwości dbaj o zdrowy styl życia.
  • Śpij 7-8 godzin.
  • Skoncentruj się na dobrych rzeczach.
  • Ćwicz regularnie.
  • Słuchaj muzyki. 
  • Baw się z pupilem.
  • Weź głęboki oddech.
  • Pisz pamiętnik.
  • Przytul się z bliskim lub pupilem.
  • Jedz zdrowe jedzenie.
  • Pij duże ilości wody.
  • Zamień stres w zabawę.
  • Obejrzyj śmieszny film

Negatywne skutki stresu

Przewlekły stres jest niezwykle groźny dla naszego zdrowia. Nie bez powodu kortyzol nazywany jest "hormonem zabójcą", szczególnie w połączeniu z wysokim stężeniem adrenaliny. Podwyższony poziom hormonów stresu prowadzić może do rozwoju poważnych schorzeń układu krążenia, w tym zaburzeń tętna, arytmii i częstoskurczów oraz miażdżycy. Towarzyszący im wysoki poziom glukozy we krwi prowadzić może do otyłości ,  w dalszej perspektywie cukrzycy typu 2. Częste narażenie na stres negatywnie oddziałuje także na działanie układu immunologicznego, oddechowego, endokrynologicznego i nerwowego.

Autorzy : Maja Leśnik, Izabela Strzelecka, Amelia Mateja.

W dniu 7.10.2023 r. uczniowie klas IV - VIII uczestniczyli w spotkaniu z mł. asp. Moniką Klonowską  policjantem, reprezentującym Zespół ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z Komendy  Powiatowej Policji w Wieluniu, które dotyczyło odpowiedzialności  karnej nieletnich.

Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Podczas spotkania funkcjonariuszka wyjaśniła, jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz omówiła konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, cyberprzemoc, zażywanie substancji uzależniających.  Wyjaśniła pojęcia czyn karalny, przejaw demoralizacji. Uczniowie doskonale znają swoje prawa jednak ze znajomością własnych obowiązków bywa znacznie gorzej. Często młodzież nie ma świadomości, że po przekroczeniu 13 lat grozi im odpowiedzialność przed sądem dla nieletnich, czego konsekwencją może być umieszczenie osoby nieletniej w zamkniętym ośrodku wychowawczym. Przypomniano zebranym znaczenie tak ważnych w dzisiejszym świecie słów jak szacunek do drugiego człowieka i tolerancja. Poruszony został temat „hejtu” w Internecie oraz zagrożeń mogących pojawić się w wirtualnej przestrzeni. Wskazano uczniom, iż w sieci nie ma osób anonimowych i publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików wobec konkretnej osoby jest dla niej bardzo krzywdzące a osobie publikującej może przynieść sporo kłopotów. Pani Monika uświadomiła młodzieży, że błędy popełniane teraz mogą mieć swoje konsekwencje w życiu dorosłym.

https://photos.app.goo.gl/4xzPqRBqrLjBnnZR9

Is Flavored Tobacco And Vapes Sales Legal In California? | Juicefly

WPŁYW E-PAPIEROSÓW NA  MŁODZIEŻ

    Coraz większe zaniepokojenie wśród specjalistów ds. zdrowia publicznego budzi wpływ e-papierosów na młodzież. Pierwotnie e-papierosy wprowadzono jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów. E-papierosy stały się obiektem intensywnego używania przez młodych ludzi, co rodzi obawy dotyczące zdrowia publicznego.

 1.UZALEŻNIENIE OD NIKOTYNY.

    E-papierosy zawierają nikotynę, która może wpływać na rozwój młodych mózgów. Młodzież jest bardzo podatna na uzależnienia co może doprowadzić do długoterminowych skutków zdrowotnych.

 2.PODEJŚCIE SMAKOWE ORAZ REKLAMOWE.

    Firmy produkujące e-papierosy często stosują agresywne strategie marketingowe, kierują tym do młodzieży poprzez różnorodne smaki oraz kolorowe opakowania. To zjawisko sprawia, że e-papierosy staja się dostępniejsze i atrakcyjniejsze dla młodych pokoleń.

 3.RYZYKO PRZEJŚCIA NA PALENIE TRADYCYJNYCH PAPIEROSÓW.

    Istnieją badania wskazujące na związek między używaniem e-papierosów, a przejściem w późniejszym czasie na palenie tradycyjnych papierosów. Zjawisko to niesie za sobą dodatkowe ryzyko dla zdrowia młodzieży.

 4.SKUTKI PALENIA E-PAPIEROSÓW.

    Chociaż e-papierosy mogą zawierać mniej substancji szkodzących niż tradycyjne papierosy, ich długoterminowy wpływ na zdrowie pozostaje niejasny. Istnieją obawy dotyczące wpływu aerozolu e-papierosów na układ oddechowy młodzieży.

 5. EDUKACJA I ŚWIADOMOŚĆ.

    Wprowadzenie edukacji na temat szkodliwości e-papierosów wśród młodzieży jest kluczowe. Świadomość zagrożeń związanych z paleniem elektronicznych papierosów może zmniejszyć ich atrakcyjność i ograniczać ich rozpowszechnianie pośród młodych ludzi.

    Podsumowując, wpływ e-papierosów na młodzież to istotny problem zdrowia publicznego. Konieczne są działania ze strony rządu, edukatorów ale również społeczeństwa w celu ograniczeń dostępu młodzieży do e-papierosów oraz podjęcia działań mających na celu zwiększenia świadomości na temat tego rodzaju produktów.

 

Weronika Dydyna

7.11.2023 w naszej placówce  odbyło się spotkanie uczniów klas 1-3 i dzieci  przedszkola  z mł.asp. Moniką Klonowską funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu, która w ciekawy sposób przypomniała zebranymn zasady ruchu drogowego. Zwróciła  szczególną uwagę na kwestie bezpiecznego poruszania się po drodze do szkoły oraz ze szkoły, podkreślając jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Pani aspirant zasygnalizowała również, jak istotne jest używanie odblasków. Przypomniała dzieciom numery alarmowe oraz zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia.  Dzieci mogły zapoznać się z pracą policjanta i podstawowymi zadaniami.  Mogły także utrwalić wiedzę dotyczącą zasad prawidłowego zachowania się podczas jazdy na rowerze. Dzieci zadawały gościowi wiele pytań, ale i wspaniale radziły sobie z odpowiedziami na pytania. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie uczestników i okazało się doskonałą lekcją dotycząca naszego bezpieczeństwa a przywiezione przez panią Monikę ciekawe pomoce dydaktyczne ( znaki) pozwoliły na dłużej zapamiętać przekazane treści.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji zadań dotyczących bezpieczeństwa w placówce.

FOTORELACJA

https://photos.app.goo.gl/qRXabyQ6q8hFy8j38

Co to jest Cyberprzemoc?                                                                                                  22 Ιουλίου: Ευρωπαϊκή Ημέρα για τα Θύματα Εγκλημάτων Μίσους - ΑΘΜΟΝΙΟΝ ΒΗΜΑ

Cyberprzemoc to rodzaj przemocy, który odbywa się za pośrednictwem Internetu i technologii cyfrowych. Obejmuje różne formy agresji, takie jak zastraszanie, poniżanie, obrażanie lub rozpowszechnianie nieodpowiednich treści wobec innych osób przy użyciu mediów społecznościowych, wiadomości tekstowych czy e-maili. Jest często trudna do wykrycia i może powodować poważne konsekwencje psychologiczne oraz społeczne dla ofiar. Ofiary cyberprzemocy mogą doświadczać stresu, lęku, depresji, obniżonego poczucia własnej wartości, izolacji społecznej oraz trudności w koncentracji i nauce. To jest poważny problem, dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy działali, aby zapobiegać i zwalczać cyberprzemoc. 

Jak sobie radzić z cyberprzemocą?

Nie reaguj emocjonalnie: Staraj się nie odpowiadać agresją na agresję. Zachowaj spokój i nie daj się sprowokować.

Pamiętaj, że w serwisach społecznościowych wszelkie przejawy cyberprzemocy można zgłosić do administratorów (zgłoś nadużycie).

Blokuj i usuwaj: Blokuj osoby, które dokonują cyberprzemocy i usuwaj szkodliwe komentarze lub wiadomości.

Zachowaj dowody: Jeśli jesteś ofiarą cyberprzemocy, zrób zrzut ekranu lub zapisz wiadomości jako dowód, który możesz przedstawić w razie potrzeby.

Szukaj wsparcia: Porozmawiaj z bliskimi, przyjaciółmi lub dorosłymi, którzy mogą ci pomóc i wesprzeć cię w trudnych chwilach.

Co robić, aby nie zostać ofiarą cyberprzemocy?

  •  Dbać o prywatność swoich danych osobowych;
  •  Zapewniać swoim profilom w Sieci status prywatny;
  •  Chronić swoje hasła i loginy;
  •  Niezamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów;
  •  Niewymieniać się z kolegami telefonami komórkowymi

 

Pamiętaj, że ważne jest, aby nigdy nie pozostawać samotnie w walce z cyberprzemocą. Zawsze szukaj wsparcia i nie wahaj się zgłaszać incydentów!

Jako świadek cyberprzemocy – reaguj i sprzeciwiaj się.

 

Wiktoria Plewa i Lena Grzeżółkowka

W dniu  7 listopada uczniowie klasy III wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu asp. szt. Tomaszem Kiczka, mł. asp. Przemysławem Wielgosińskim oraz panią Elżbietą Łużak reprezentującą Fundację „ Bezpieczna droga”  uczestniczyli w akcji „Jabłko czy cytrynka?”. Celem akcji było przypomnienie wszystkim użytkownikom ruchu drogowego zasad mających wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach. Dzieci przygotowały transparent z hasłem przewodnim oraz wierszyki „ Czerwone jabłuszko dla kierowcy wzorowego, który przestrzega przepisów ruchu drogowego” i „ Kwaśna cytrynka dla kierowcy nagannego, aby się nauczył przepisów ruchu drogowego”.  Kierowcy, którzy jechali zgodnie z przepisami ruchu drogowego, otrzymywali od uczniów czerwone jabłuszka, natomiast kierowcy, którzy  popełnili wykroczenia, zostali pouczeni przez policjantów i zamiast mandatu, musieli z uśmiechem na ustach wypić soczek z cytryny. W czasie akcji uczniowie wysłuchali pouczeń dotyczących bezpieczeństwa na drodze. 

Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu oraz pani reprezentującej Fundację „ Bezpieczna droga” za pomoc w realizacji zadań programu wychowawczo- profilaktycznego szkoły i poprawę bezpieczeństwa w okolicy naszej szkoły.

FOTORELACJA

https://photos.app.goo.gl/K1EZ4KE4C62GD9PB8

Działanie i szkodliwość energetyków.

Energetyki, czyli napoje energetyczne, stanowią obecnie jedno z najczęściej konsumowanych przez młodych ludzi źródeł energii. Warto zastanowić się nad ich rzeczywistą szkodliwością dla zdrowia. Energetyki zawierają ogromne ilości kofeiny, która jest substancją psychoaktywną. Niektóre energetyki zawierają szereg innych substancji chemicznych, takich jak tauryna i guarana, których długoterminowe skutki stosowania nie są jeszcze w pełni zbadane.

Skutki fizyczne:

 Spożywanie tych napojów może prowadzić do zaburzeń metabolicznych i negatywnie wpływać na pracę wątroby oraz nerek. Wiele osób, szczególnie tych młodszych, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji regularnego stosowania tych napojów. Energetyki działają na nasz ośrodkowy układ nerwowy, podobnie jak narkotyki. Kolejnym problemem napoi energetyzujących jest ich wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Badania wykazują, że spożywanie dużej ilości napojów energetycznych może zwiększać częstość występowania arytmii serca, a także ryzyko zawału. Duże dawki kofeiny mogą skurczyć naczynia krwionośne, co zwiększa obciążenie serca.

Skutki psychiczne:

Nie można również pominąć wpływu energetyków na zdrowie psychiczne. Badania sugerują, że regularne spożywanie tych napojów może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji, lęków, a nawet zaburzeń nastroju u młodych ludzi. Wzrost poziomu energii i pobudzenie, które daje kofeina, może prowadzić do stanów zdenerwowania i agresji. Nadmiar kofeiny może prowadzić do niepokoju, drażliwości, a nawet bezsenności. Młodzi ludzie, którzy często sięgają po napoje energetyczne, mogą doświadczać zaburzeń snu, co prowadzi do pogorszenia koncentracji i wydajności w codziennych czynnościach, szczególnie w szkole. Ponadto, spożywanie energetyków może prowadzić do uzależnienia.

Podsumowując, energetyki są szkodliwe dla zdrowia, szczególnie dla młodych ludzi. Zawierające wysoką dawkę kofeiny, mogą prowadzić do uzależnienia, zaburzeń snu, a nawet rozwoju poważnych schorzeń sercowych. Ich wpływ na zdrowie psychiczne nie jest również do końca poznany. Dlatego powinniśmy ograniczać spożywanie tych napojów i zwracać uwagę na zdrową, zrównoważoną dietę oraz odpowiednią ilość snu.

Opracowały:

Klaudia Ciupa, Natalia Wojtera, Daria Chłód

1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS  obchodzony corocznie z inicjatywy (WHO) od 1988 roku. W tym dniu na całym świecie, odbywają się m.in. konferencje, akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. W wielu telewizjach nadawany jest zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i wszczepienie słuchaczom intuicji ostrożności. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS. Uczestnicy na znak solidarności z chorymi przywdziewają Czerwoną wstążkę.

26 października 2023 r. rozpoczęła się VIII edycja wojewódzkiego konkursu wiedzy na temat HIV/AIDS i STD pod nazwą „Włączmy się do wspólnego działania – Razem przeciw AIDS”. Konkurs zorganizowany jest przez Łódzki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Adresatami etapu szkolnego w naszej placówce w tym roku szkolnym byli uczniowie klas VII i VIII. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów. Podczas tego etapu uczniowie musieli wykazać się podstawową wiedzą na temat HIV/AIDS oraz chorób przenoszonych drogą płciową (STD), rozwiązując test, specjalnie przygotowany przez ekspertów Krajowego Centrum ds. AIDS.

Wyniki konkursu:

I miejsce Weronika Dydyna

II miejsce Julia Bańska

II miejsce Ewa Ciężka

III miejsce Oliwia Cichoń 

Uczennica Weronika Dydyna, która najlepiej odpowiedziała na pytania zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w Łódzkim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża.

https://photos.app.goo.gl/GurfJ3SxKS21fQ3Z7