Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony został w 2002 r. - w 100. rocznicę powstania misia-przytulanki. Jego angielska nazwa brzmi Teddy Bear. Teddy to zdrobnienie od imienia prezydenta USA, Teodora Roosvelta, który - nieświadomie - przyczynił się do narodzin tej popularnej maskotki.
W 1902 r. podczas polowania jeden z towarzyszących prezydentowi łowców przyprowadził mu przerażonego niedźwiadka. Roosvelt kazał go natychmiast puścić wolno. Scena została uwieczniona przez jednego ze świadków na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Maskotkę, jaką stworzył, nazwał - jak już powiedzieliśmy - zdrobnieniem imienia prezydenta.
Miś pluszowy, miś kudłaty, biały czarny lub łaciaty. Wszystkie misie my kochamy, bo ich święto dzisiaj mamy- można było przeczytać w piątek, 24 listopada 2023 (Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada 25 listopada) w Publicznym Przedszkolu w Pątnowie w sali, gdzie odbywała się uroczystość. Ale o tym, że jest takie święto, wiadomo już było od samego wejścia, gdzie przygotowano odpowiednią zapowiedź i wystawkę.

 

zdjęcia