22 listopada 2022 r. uczniów klas IV-VIII odwiedzili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu mł. asp. M. Kolonowska , mł. asp.  Łukasz Krzemień, mł. asp. M. Biermuszka.

Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich. Podczas spotkania, uczniowie dowiedzieli się jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz poznali konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw.

Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie w szkole i społeczeństwie tj zachowanie na lekcji, przerwie w szkole, na ulicy, w domu.  Zwrócił uwagę na palenie e-papierosów przez uczniów, które są przejawem demoralizacji a jednocześnie bardzo szkodliwe. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Funkcjonariuszka dużo uwagi poświęciła zachowaniom związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśniła czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu: stosować przemocy werbalnej, rejestrować filmów i zdjęć bez zgody wszystkich osób przedstawionych na zdjęciach i filmach, publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji,  tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

Jak wiadomo dla współczesnej  młodzieży  Internet jest źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym środowiskiem życia społecznego, więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii staje się coraz poważniejszym zagadnieniem wychowawczym.

Mamy nadzieję , że lekcja prawa przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych  wśród młodzieży naszej placówki, pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza nią np. w autobusie szkolnym, na świetlicy, podczas przerw i w domu.

Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo-  profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.