alkohol - Misja Gabriela

Alkohol jest jednym z najbardziej popularnych środków odurzających wśród młodzieży. Średni wiek inicjacji alkoholowej u polskich dzieci wynosi zaledwie 12-14. Według raportu ESPAD( Europejskiego Programu Badania Używania Substancji Psychoaktywnych w Szkołach) 80% polskich dzieci w wieku 15-16 lat oraz aż 93% nastolatków w wieku 17-18 co najmniej raz w życiu sięgnęło po alkohol. Trudno jest znaleźć nastolatka, który potrafiłby racjonalnie uargumentować, dlaczego sięga po ten środek odurzający. Większość nastolatków deklaruje, że alkohol pomaga im po prostu wzbogacić spotkania towarzyskie oraz ulepszyć jakość imprezy. Niepokojące jest jednak to, że młodzież często sięga świadomie po alkohol ze względu na swój zły stan psychiczny. Aż ¼ polskich nastolatków biorących udział w badaniu zadeklarowało, że piło alkohol ze względu na swoje słabe samopoczucie. Jest to szczególnie niepokojące, gdyż takie osoby od najmłodszych lat budują nawyk sięgania po alkohol w sytuacjach depresyjnych. Co trzeci nastolatek przyznaje także, że pije, by zapomnieć o swoich problemach. Lecz dużo młodych osób nie zdaje sobie sprawy jakie mogą być skutki spożywania alkoholu w tak młodym wieku

A OTO SKUTKI SPOŻYWANIA ALKOHOLU U MŁODZIEŻY

Picie alkoholu w młodym wieku znacząco wpływa na rozwijący sie mózg. Badania wykazały, że w mózgu nastolatka pijącego alkohol tworzy się znacznie mniej komórek mózgowych (mózg kształtuje się do ok. 25. roku życia) oraz można dostrzec zmiany w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, czyli połączeń komórkowych. Dlatego picie alkoholu w młodym wieku pogarsza umiejętności poznawcze, m.in. osłabia pamięć i zaburza koncentrację oraz upośledza funkcjonowanie społeczne.

Picie alkoholu negatywnie wpływa na funkcjonowanie poszczególnych układów i organów w ciele człowieka.  Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia oraz zaburzenia działania wszystkich narządów wewnętrznych, pogorszenia stanu zdrowia, powoduje otyłość, problemy ze snem oraz wiele innych negatywnych konsekwencji. Wątroba jest najbardziej narażonym narządem na działanie alkoholu. Ponieważ głównym zadaniem wątroby jest filtracja oraz detoksykacja metaboliczna. Choroby wątroby mogą przebiegać bezobjawowo, nie oznacza to jednak, że nadużywając alkoholu nie niszczymy tego narządu.  Spożywanie alkoholu w dużej ilości podnosi ciśnienie krwi zwiększając ryzyko zawału serca, a nawet zgonu. Alkohol negatywnie wpływa również na działanie układu pokarmowego i prowadzi do zniszczenia struktury błony śluzowej, powodując takie schorzenia jak:

  • zapalenie języka,
  • zapalenie jamy ustnej,
  • zanik błony śluzowej żołądka,
  • zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • upośledzenie pracy jelit (biegunka),
  • zwolniona perystaltyka żołądka oraz inne.

Częste spożywania alkoholu negatywnie oddziałuje na hormony. Duże ilości alkoholu mogą spowodować:

  • impotencję, utratę libido u mężczyzn,
  • zaburzenie cyklu miesiączkowego, wczesną menopauzę u kobiet.

Picie alkoholu wpływa negatywnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Zwiększa ryzyko pojawienia się uzależnienia od alkoholu, staje się przyczyną depresji lub innych zmian, dotyczących zdrowia psychicznego. Liczne badania naukowe podają informacje, że osoby uzależnione od alkoholu są bardziej podatne na depresję, stany lękowe oraz mają problemy ze snem.

Szkody zdrowotne to jednak nie jedyne konsekwencje picia alkoholu w młodym wieku. Zaliczyć do nich należy także m.in. większe ryzyko uczestniczenia w wypadkach komunikacyjnych, stosowania przemocy lub doświadczenia jej z czyjejś strony, pogorszenia wyników szkolnych czy podejmowania zachowań przestępczych .

Co więcej, młodzi zazwyczaj nie wiedzą, jak działa na nich alkohol, dlatego są bardziej narażeni na przedawkowanie tej substancji odurzającej.

Natalia Guminiak , Julia Hecko