Stres | Przyczyny, długotrwałe skutki i negatywne objawy stresu

Stres jest reakcją organizmu na zewnętrzne bodźce, które wymagają od nas szybkiej adaptacji do aktualnych warunków.

Uważany jest za doświadczenie nieprzyjemne, powodujące fizyczny i psychiczny dyskomfort.

Jak poradzisz sobie ze stresem?

 • Często dzwoń do bliskich lub przyjaciół.
 • Czerp informacje ze sprawdzonych źródeł.
 • W miarę możliwości dbaj o zdrowy styl życia.
 • Śpij 7-8 godzin.
 • Skoncentruj się na dobrych rzeczach.
 • Ćwicz regularnie.
 • Słuchaj muzyki. 
 • Baw się z pupilem.
 • Weź głęboki oddech.
 • Pisz pamiętnik.
 • Przytul się z bliskim lub pupilem.
 • Jedz zdrowe jedzenie.
 • Pij duże ilości wody.
 • Zamień stres w zabawę.
 • Obejrzyj śmieszny film

Negatywne skutki stresu

Przewlekły stres jest niezwykle groźny dla naszego zdrowia. Nie bez powodu kortyzol nazywany jest "hormonem zabójcą", szczególnie w połączeniu z wysokim stężeniem adrenaliny. Podwyższony poziom hormonów stresu prowadzić może do rozwoju poważnych schorzeń układu krążenia, w tym zaburzeń tętna, arytmii i częstoskurczów oraz miażdżycy. Towarzyszący im wysoki poziom glukozy we krwi prowadzić może do otyłości ,  w dalszej perspektywie cukrzycy typu 2. Częste narażenie na stres negatywnie oddziałuje także na działanie układu immunologicznego, oddechowego, endokrynologicznego i nerwowego.

Autorzy : Maja Leśnik, Izabela Strzelecka, Amelia Mateja.