- Szczegóły
- Elżbieta Pęcherz - pedagog
- Kategoria: Profilaktyka
- Odsłony: 361
Liceum, technikum, czy szkoła branżowa? Co będzie najlepsze? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
Plany na przyszłość
Zastanów się, czy masz już określone plany na przyszłość. Jeśli chcesz wykonywać konkretny zawód, dowiedz się, czy można się go nauczyć w technikum lub szkole branżowej. Jeśli tak, to właśnie taką szkołę wybierz. Jeśli przyszła praca wymaga skończenia specjalistycznych studiów (np. weterynarz, prawnik) – wybierz liceum ogólnokształcące. Tam skupisz się na nauce przedmiotów, które będą najpotrzebniejsze w danym zawodzie.
Zainteresowania
Duże znaczenie przy wyborze szkoły mają zainteresowania. Szukaj szkoły, która może ci pomóc w ich rozwijaniu. Jeśli interesujesz się np. programowaniem, poszukaj odpowiedniego technikum. Pasje związane z mechaniką samochodową czy gotowaniem świetnie można rozwijać w szkole branżowej.
Potrzeba czasu
Możliwe, że jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu. Wtedy najbezpieczniej jest wybrać liceum ogólnokształcące, gdzie możesz sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz zastanowić się nad wyborem zawodu. Dopiero potem pójść na studia lub wybrać jakiś kurs zawodowy czy szkołę policealną.
Temperament i charakter
Przy wyborze szkoły, weź pod uwagę swój temperament i charakter. Jeśli wolisz być w ruchu i lubisz zmiany, zastanów się nad szkołą branżową lub technikum, gdzie będą różnorodne przedmioty i zajęcia praktyczne. Jeśli tak naprawdę nie lubisz się uczyć, nie wybieraj liceum. Lepiej nauczyć się jakiegoś konkretnego zawodu niż wkuwać ogólne przedmioty i żałować pójścia do liceum.
Samodzielna decyzja
Nie sugeruj się wyborem przyjaciół – to, że koleżanka wybrała jakąś szkołę, nie znaczy, że musisz zrobić to samo! To ma być tylko i wyłącznie twój wybór, a nie np. twoich rodziców. To nie oni ani nie koleżanka będą się za ciebie uczyć w tej szkole.
Stan zdrowia
Pamiętaj, że na wybór szkoły ma wpływ także stan zdrowia. Do wielu szkół branżowych czy technicznych wymagany jest dobry stan zdrowia. Np. specjalność wojskowa wymaga znakomitej sprawności fizycznej.
Aspiracje
No i jeszcze jedna rzecz: aspiracje. Marzysz o świetnej pracy i dobrych zarobkach? Nastaw się na solidną naukę, ale niekoniecznie na studiach! Studia nie są dla wszystkich, w dzisiejszych czasach dyplom szkoły wyższej nie gwarantuje dobrych zarobków.
To zaangażowanie i ciężka praca pomogą osiągnąć sukces, nawet jeśli skończysz tylko szkołę średnią. Zdobywanie doświadczenia i odpowiednie kursy oraz solidne przykładanie się do własnego rozwoju to dobry sposób na sukces zawodowy.
Jaką szkołę średnią wybrać i jak zrobić to mądrze? - Artykuł - ECAM (dokariery.pl)
- Szczegóły
- A.Maryniak-Stanek
- Kategoria: Profilaktyka
- Odsłony: 391
Już 7 lutego przypada DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU. W związku z tym krótkie przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. O czym trzeba pamiętać?
We współczesnym świecie nie wyobrażamy sobie życia bez komputera, smartfona i innych urządzeń, w których możemy korzystać z Internetu. Nowoczesne technologie nie są ani dobre ani złe, ważne, by wiedzieć jak z nich korzystać.
Higiena cyfrowa to postawa, której celem jest ograniczenie negatywnego wpływu nowych technologii na życie człowieka. Zachowując higienę cyfrową, nie trzeba rezygnować z Internetu, trzeba świadomie z niego korzystać dbając też o właściwe nawyki.
Co może się stać, jeśli będę niewłaściwie korzystać z Internetu? Jakie są skutki braku higieny cyfrowej u dzieci i na co wpływa? Oto kilka przykładów:
- apatia, wycofanie się z codziennych aktywności - chęć ciągłego przebywania w domu, w odosobnieniu - niska samoocena - unikanie kontaktów offline, w świecie rzeczywistym - negatywne myślenie - problemy ze snem - problemy w szkole - utrata więzi z rodziną, izolacja od rodziny - cyfrowe „niewolnictwo”, utrata cennego czasu - stawanie się mniej asertywnym - nieumiejętność zadbania o własną prywatność - zaburzenia w relacjach bezpośrednich, np.; nieumiejętność prowadzenia rozmowy - utrata zainteresowań -uzależnienie
W takim razie co robić, jak postępować, by "zdrowo", właściwie korzystać z Internetu?
- Szczegóły
- Elżbieta Pęcherz - pedagog
- Kategoria: Profilaktyka
- Odsłony: 528
22 listopada 2022 r. uczniów klas IV-VIII odwiedzili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu mł. asp. M. Kolonowska , mł. asp. Łukasz Krzemień, mł. asp. M. Biermuszka.
Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich. Podczas spotkania, uczniowie dowiedzieli się jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz poznali konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw.
Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie w szkole i społeczeństwie tj zachowanie na lekcji, przerwie w szkole, na ulicy, w domu. Zwrócił uwagę na palenie e-papierosów przez uczniów, które są przejawem demoralizacji a jednocześnie bardzo szkodliwe. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Funkcjonariuszka dużo uwagi poświęciła zachowaniom związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśniła czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu: stosować przemocy werbalnej, rejestrować filmów i zdjęć bez zgody wszystkich osób przedstawionych na zdjęciach i filmach, publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji, tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.
Jak wiadomo dla współczesnej młodzieży Internet jest źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym środowiskiem życia społecznego, więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii staje się coraz poważniejszym zagadnieniem wychowawczym.
Mamy nadzieję , że lekcja prawa przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych wśród młodzieży naszej placówki, pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza nią np. w autobusie szkolnym, na świetlicy, podczas przerw i w domu.
Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo- profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.
Zdjęcia
Strona 1 z 7