Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej- 20- 21 października 2022 roku

20 października 2022 roku 50 uczniów starszych klas naszej szkoły pod opieką swoich nauczycieli wyjechało na dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Wyjazd realizowany był w ramach ministerialnego programu Poznaj Polskę. Wyruszyliśmy pełni nadziei, bo wg prognoz meteorologicznych pogoda  miała być świetna.

Szczęśliwie dotarliśmy do Złotego Stoku, gdzie podczas zwiedzania kopalni złota  przeżyliśmy wiele ekscytujących, cennych i niezapomnianych wrażeń. Najwięcej emocji dostarczyły nam z pewnością przejście przez labirynt strachu oraz przejazd podziemną kolejką.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie średniowiecznej Osady Górniczej. Była to dla nas pełna tajemnic, nauki, zabawy i strachu podróż w czasie. Następnie zeszliśmy do niedawno odkrytej, owianej wieloma legendami Sztolni Ochrowej ze źródłem arsenowo -żelazowym.

Po krótkiej podróży znaleźliśmy się w uzdrowiskowej miejscowości Duszniki Zdrój, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Papiernictwa. Ten obiekt mieści się w młynie papierniczym, któremu prezydent RP w 2011 roku nadał status pomnika historii. W tym miejscu mogliśmy zobaczyć wytwarzanie papieru czerpanego wg techniki opracowanej w średniowieczu. Zmęczeni i pełni wrażeń ruszyliśmy autokarem w stronę  hotelu Villa Fortuna.

Drugiego dnia w  świetnych nastrojach po doskonałym śniadaniu ruszyliśmy w stronę największej atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych- Szczelińca Wielkiego. Zdobycie tej góry było dla nas nie lada wyzwaniem, ale podołaliśmy. Zmęczenie rekompensowały nam widoki i emocje. Niezwykłych wrażeń dostarczyło nam szczególnie pokonanie szczeliny skalnej noszącej nazwę „piekiełko”. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Twierdzy Kłodzko- jednego z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Zobaczyliśmy ekspozycję historyczną o twierdzy, bastiony obronne, ciekawe wystawy i podziemne labirynty. Z bastionów twierdzy podziwialiśmy panoramę Kłodzka oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką.

Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani ruszyliśmy w drogę powrotną. To była niezapomniana wycieczka!