ZDROWE ODŻYWIANIE

W naszej Szkole zostały przeprowadzone zajęcia otwarte w klasach I – III. Tematem lekcji było ZDROWE ODŻYWIANIE. Zajęcia te zostały zrealizowane w celu nawiązania do ekologicznych działań priorytetowych polityki oświatowej. Lekcja ta miała za zadanie zapoznać najmłodszych uczniów z tematyką wartości odżywczych obecnych w warzywach i owocach. Uczniowie przypomnieli sobie o zasadach zdrowego odżywiania (Piramida zdrowia), nawyku mycia rąk przed posiłkiem, myciu owoców i warzyw oraz o bardzo ważnej rzeczy:

“W zdrowym ciele zdrowy duch “

Więc pamiętaj - ważny jest ruch!

Na początku zajęć starsi uczniowie z klas VII, na podstawie przygotowanych przez siebie  plakatów, omówili temat lekcji czyli ZDROWE ODŻYWIANIE. Na podstawie piramidy zdrowia przedstawili zasady racjonalnego odżywiania: o spożywaniu codziennie koniecznych składników pokarmowych; umiarze w spożyciu słodyczy czy o tym, że żywność do spożycia musi być odpowiednio przygotowana i przechowywana. Wyjaśnili także czemu służy właściwe odżywianie i że bardzo ważne jest poranne śniadanie.

Dzieci słuchały z zaciekawieniem, ale także bardzo chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez starszych kolegów i koleżanki. Aby lekcja nie była nudna, każdy z uczniów klas I – III  częstował się jednym produktem, który musiał przyporządkować do odpowiedniego talerza (na jednym talerzu miało znajdować się jedzenie zdrowe, a na drugim niezdrowe).

Z obserwacji można stwierdzić, że dzieci najpierw wybierały zdrowe produkty, a w drugiej kolejności talerz został uzupełniony niezdrowym jedzeniem. Co bardzo cieszy!!!

Na podsumowanie zajęć dzieci klas I – III wykonały pracę plastyczną pt.: ”Zdrowy talerz”

“Każdy o tym wie, że warzywa i owoce mają swe cudowne moce.

W nich jest siła, w nich jest zdrowie każdy mądry Wam to powie”

Magdalena Kryściak