LAS W SŁOIKU

Na jednych z zajęć Koła przyrodniczego uczniowie klasy V zrobili ”Las w słoiku”.

Celem tych zajęć było uświadomienie młodego pokolenia jak istotne jest dbanie o środowisko i opieka nad roślinami, poprzez formę kreatywnej zabawy. Polegała ona na wspólnym sadzeniu roślin w szklanych naczyniach, co fachowo nazywa się florarium.

Ciekawostka! Te szklane konstrukcje nie są nowym trendem, tak naprawdę liczą sobie już ponad 150 lat i były szalenie popularne w Angli, w epoce wiktoriańskiej. Całą historię zapoczątkował niejaki Nathaniel Ward, z zawodu chirurg, z zamiłowania botanik. N. Ward jako młody chłopak odwiedził Jamajkę, gdzie zrodziła się jego trwająca aż do śmierci pasja do roślin tropikalnych. Po powrocie, już jako dorosły człowiek, przez wiele lat próbował uprawiać egzotyczne gatunki u siebie w londyńskim ogrodzie, jednak jak nietrudno się domyśleć jamajskie rośliny nie za bardzo chciały rosnąć w brytyjskim chłodnym i deszczowym klimacie. Wymyślił więc mini-szklarnie, aby hodować egzotyczne rośliny.

Uczniowie przygotowali sobie potrzebne podłoże, kamyczki, rośliny i słoik. Podczas zajęć z przygotowanych materiałów każdy z uczniów stworzył swój własny zaprojektowany przez siebie “Las w słoiku“

Były to świetne zajęcia, które pozwoliły uczniom rozwinąć swoją wyobraźnię, rozmieszczenie w przestrzeni. Ta kreatywna zabawa w projektowanie swojego mini lasu sprawiła uczniom wielką frajdę. Stworzyli przepiękne kompozycje, które zabrali do swoich domów i będą się nimi opiekować czyli podlewać i obserwować jak rosną. Będzie on stanowił wspaniałą dekorację wnętrza.

Galeria

 

Magdalena Kryściak