Dzień Zespołu Downa i Dzień Kolorowej Skarpetki - Szkoła Podstawowa nr 1  im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych . Jego ideą  jest zwrócenie uwagi na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom.

Uczniowie klasy pierwszej w tym dniu założyli kolorowe skarpetki. Poznali problemy dzieci z Zespołem Downa. Wykonali proste plakaty kolorowanki związane z tym dniem. Dzieci chętnie uczestniczą w różnych akcjach wolontariatu na terenie szkoły. Z radością przyjęli pomysł włączenia się do akcji. Była to ważna lekcja tolerancji i akceptacji.