Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Historia szkoły

RYS HISTORYCZNY SZKOŁY

W dniu 27 lutego 1999 roku Rada Gminy w Pątnowie zdecydowała o utworzeniu gimnazjum, jedynej tego typu szkoły w gminie, właśnie w Pątnowie. Wówczas jeszcze nie było śladu obiektu szkolnego.
Dokładnie 31 marca rozpoczęto pierwsze prace przy wykopach pod fundamenty. Na połowie lipca 1999 roku obiekt stał już w stanie surowym, ale mało kto z osób przyglądających się budowie wierzył, że we wrześniu rozpoczną się zajęcia lekcyjne.

 

A jednak!

1 września 1999 roku nastąpiło otwarcie i poświęcenie części szkoły oraz inauguracja roku szkolnego 1999/2000.

Swoją obecnością zaszczycili: wicewojewoda łódzki Wojciech Gulin, wicekurator łódzki Dorota Szafran, poseł Wojciech Zarzycki, senator Jerzy Pieniążek, starosta powiatu wieluńskiego Mieczysław Łuczak, wójt gminy Patnów Edward Kiedos, komendant „Nadwarciańskiego Grodu" 

 

Krystyna Mikita, radni Gminy Pątnów i powiatu wieluńskiego. Podczas uroczystości nie zabrakło także oficjalnego przecięcia wstęgi.Dokonali tego m. in. Jarosław Kalinowski, poseł na Sejm Wojciech Zarzycki, senator Jerzy Pieniążek, Wiceprzewodniczący Zarządu Województwa Łódzkiego Marian Łabędzki, starosta wieluński Mieczysław Łuczak, , wójt Gminy Pątnów, Edward Kiedos, dyrektor Gimnazjum, Jolanta Łuczak i przedstawicielka gimnazjalnej młodzieży.

 

W nowej szkole rozpoczęło naukę 80 gimnazjalistów z terenu gminy Pątnów. Utworzono trzy klasy pierwsze. Zajęcia dydaktyczne odbywały się w czterech salach lekcyjnych. W pozostałej części budynku trwały prace wykończeniowe. Rozpoczęto budowę sali gimnastycznej.
Pierwszy rok szkolny był okresem wytężonej pracy nie tylko dla ekipy budowlanej ale również dyrekcji, grona pedagogicznego , rodziców i młodzieży. Obok wznoszących się murów sali gimnastycznej, lśniących, nowych sal dydaktycznych, tworzyliśmy program nowej szkoły, budowaliśmy przede wszystkim atmosferę szkoły, przyjaznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

 

Pojawiły się pierwsze sukcesy w sporcie, ekologii, matematyce, muzyce.

 

W sporcie drużyna dziewcząt wywalczyła:

  • I miejsce w powiecie wieluńskim w tenisie stołowym
  • II miejsce w rejonie w tenisie stołowym
  • I i II miejsce w tenisie stołowym w rozgrywkach o Puchar Wójta Gminy Pątnów
  • II miejsce w powiecie w drużynowych biegach przełajowych
  • II miejsce w powiecie w indywidualnych biegach przełajowych

 

Ekologia:

  • III miejsce w wojewódzkim konkursie ekologicznym: „Czy mieszkamy na terenie czystym ekologicznie?"
  • Nagroda i dwa wyróżnienia w powiatowym turnieju „Młodego biologa"
  • III miejsce w gminnym konkursie „Ekologia w prozie i poezji"

 

Muzyka:

  • I i II miejsce w gminnym konkursie „Już gram"

 

Matematyka:

  • III miejsce w Wieluńskim Turnieju Matematycznym „Platoniada"

 

NaJwiększym naszym przedsięwzięciem było włączenie się w obchody "ROKU REYMONTOWSKIEGO 2000" ogłoszonego przez Sejm RP. Postać wielkiego Polaka,Noblisty Polski Niepodległej obraliśmy sobie za patrona szkoły. Przygotowywaliśmy się do wielkiego wydarzenia, jakim było nadanie szkole imienia Wł. St. Reymonta.Niezwykle bogatą oprawę miało otwarcie i przekazanie obiektu szkolnego, połączone z nadaniem szkole imienia Władysława Stanisława Reymonta oraz wręczenie sztandaru. Dodatkowego splendoru uroczystości dodało uczestnictwo Honorowego Patrona Obchodów „Roku Reymontowskiego 2000", jednocześnie kandydata na prezydenta RP – Jarosława Kalinowskiego.

Muzyczną oprawę święta zapewniała ubrana w górnicze mundury orkiestra Kombinatu Cementowo-Wapienniczego „WARTA" z Działoszyna oraz Zespół Ludowy z Popowic ubrany w stroje regionalne.

-„Nie ukrywam, że decyzja o rozpoczęciu budowy gimnazjum była dla mniei dla Rady Gminy niezwykle odważną, ale cały czas mieliśmy na uwadze dobro naszych dzieci. Dobro nie tylko w hasłach, ale i w czynach" – to słowa wypowiedziane przez wójta gminy Pątnów, Edwarda Kiedosa. „Ważną rolę w realizowaniu inwestycji odegrała dobra współpraca z urzędami oraz ogromne zaangażowanie dyrektora gimnazjum, Jolanty Łuczak" kontynuował wójt gminy Pątnów.Rzeczywiście, zarówno szkoła, której pierwszą część oddano przed rokiem (budowa gimnazjum i sali trwała w sumie 16 miesięcy), jak i sala gimnastyczna stworzone są na miarę obecnych czasów.

 

Dyrektor Publicznego Gimnazjum, Jolanta Łuczak wyraziła podziękowania przede wszystkim władzom Gminy Pątnów. Z dumą stwierdziła, iż nie jedna miejska szkoła może pozazdrościć takiego obiektu. W przededniu wejścia do wspólnej Europy, nasze gimnazjum jest przykładem zmian jakie wnosi reforma oświaty. Jesteśmy przekonani, że uczniowie potrafią docenić warunki w jakich będą zdobywać wiedzę. W przyszłości nasi absolwenci będą kontynuować to, co my zaczęliśmy. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie dostarczą nam powodów do dumy, będą ludźmi światłymi, rozważnymi pełnymi szacunku dla drugiego człowieka. Jeszcze sto lat temu zdobycie znaczącej pozycji w społeczeństwie dla dziecka wywodzącego się ze wsi było wyjątkowym zjawiskiem. Potwierdzeniem twego jest życie człowieka, którego wybraliśmy na patrona. Władysław Stanisław Reymont urodził się w radomszczańskiej wsi, Kobiele Wielkie. Już jako mały chłopiec przejawiał zainteresowania literackie. Tylko dzięki wytrwałości, uporowi, rozwijał swoje uzdolnienia. Stał się piewcą polskiej wsi, jej urody i tradycji. Nasze kontakty ze światem, Europą staną się integralną częścią życia. W tej rzeczywistości nie wolno nam, zapomnieć o naszych małych ojczyznach. Pamiętajmy o tym, co w nich najcenniejsze. Zostańmy wierni maksymie naszego patrona: „ ... Zachowajmy polską duszę, jej najświętsze i najgłębsze cechy."

 

Zaproszeni goście ofiarowali naszemu gimnazjum z okazji święta upominki w postaci sprzętu sportowego, encyklopedii, słowników itp.Nie brakowało sponsorów, którzy przekazali środki finansowe oraz sprzęt szkolny. Prezenty na pewno przydadzą się nauczycielom, a głównie uczniom. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości wzięli udział w weselu wieluńskim w wykonaniu zespołu folklorystycznego z udziałem naszych uczniów (Reymont gościł na weselu wieluńskim). Uważam, że warto było poświęcić wiele czasu, trudu i zaangażowania. Dziś jesteśmy dumni, że mamy szkołę na miarę XXI wieku. Staliśmy się ośrodkiem zainteresowania. To nie kto inny jak wójtowie z sąsiednich gmin gratulowali odważnych i mądrych decyzji. O naszym gimnazjum piszą i mówią nie tylko w lokalnej prasie, radiu, także w „Teleexpressie" i w „WIADOMOŚCIACH" TVP.

 

Wielkim wyróżnieniem dla szkoły był udział młodzieży, dyrekcji i wychowawców w uroczystościach w 75 rocznicę śmierci pisarza, organizowaną przez Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy im. WŁ. St. Reymonta w Warszawie.5 grudnia 2000 roku 50-cio osobowa grupa wyruszyła do Warszawy. Pierwszym etapem podróży były Lipce Reymontowskie, miejsce nierozerwalnie złączone z postacią pisarza.Symbol wsi polskiej przełomu XIX i XX wieku, utrwalony na łamach arcydzieła literackiego o nie przemijającej wartości artystycznej, jaką jest powieść „Chłopi". Pamiątki zebrane w Muzeum Reymonta Przybliżyły nam ówczesną kulturę i tradycje chłopskie.

 

Powązki to dalszy etap naszej podróży. Nad grobem Noblisty zebrali się przedstawiciele życia politycznego i kulturalnego, między innymi F. J. Stefaniuk, wicemarszałek Sejmu RP, Przewodniczacy Komitetu Organizacyjnego Obchodów „ROKU REYMONTOWSKIEGO 2000", dr Samborski, delegacje i poczty sztandarowe szkół i organizacji noszących imię Reymonta oraz zespół ludowy z Lipiec.Z dumą patrzyliśmy na nasz sztandar jako znaczący akt wpisany w historię „ROKU REYMONTOWSKIEGO"

 

Kulminacyjnym punktem uroczystości była Msza Św. W Kościele Swiętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Wśród zebranych wyróżniał się tłum kolorowych wełniaków i wianków na głowach. To mieszkańcy Lipiec tak tłumnie przybyli. Wśród nich Boryna z Jagną z chlebem i bukietem polnych kwiatów, które złożyli na ręce biskupa z Łowicza, Józefa Zawitkowskiego. Prezes PSL, Jaroslaw Kalinowski, wicemarszałek Stefaniuk, siostrzenica Reymonta pani Załęska, mieszkańcy Lipiec, dziennikarze, uczniowie, nauczycieleszkół noszących imię Noblisty, to jakże gorąco witani i pozdrawiani przez ks. Biskupa w szatach mszalnych przyozdobionych łowickim haftem. Kapela ludowa grała i śpiewała łowickie pozdrowienia a lektorzy wygłaszali fragmenty „Chłopów".

 

Naszym przeżyciom towarzyszyła tylko jedna myśl: imię Reymonta stało się bliskie i drogie nam wszystkim. Nasza mała ojczyzna na zawsze będzie związana z osoba pisarza.

 

31 stycznia 2001 roku w Warszawie miał miejsce okolicznościowy koncert z okazji zakończenia „Roku Reymontowskiego 2000". W spotkaniu delegacji wszystkich szkół Reymontowskich z całego kraju brała udział delegacja z Pątnowa z wójtem Edwardem Kiedosem i dyrektor Gimnazjum Jolantą Łuczak. Podsumowanie obchodów roku naszego patrona miało miejsce w Muzeum Paderewskiego w Łazienkach. Najważniejszym punktem było wręczenie przez dr Samborskiego okolicznościowych medali wybitych z okazji „Roku Reymontowskiego".

 

 

Data dodania: 2024-04-06 13:53:56
Data edycji: 2024-04-12 09:17:56
Ilość wyświetleń: 125

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Dzieje chemii i przemysłu chemicznego biegną dalej naprzód! W tej dziedzinie nie ma ani stacji końcowej, ani stanu nasycenia, ani skrzepnięcia fali wielkiej ewolucji.

Eugeniusz Kwiatkowski

Nasze projekty

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej