29 kwietnia 2022 roku uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Pątnowie godnie uczcili 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wyrażając w ten sposób swój patriotyzm i pamięć o tamtych wydarzeniach.

Data 3 maja 1791 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny, gdyż Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Ustawa zasadnicza przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Zniosła również liberum veto i wolną elekcję, uznawane powszechnie za główne przyczyny słabości i upadku państwa.

Konstytucja 3 Maja jest nie tylko jednym z najważniejszych dokumentów historycznych, ale także fundamentem polskiej państwowości. Świętowanie rocznicy jej uchwalenia jest z pewnością okazją do okazania patriotyzmu i tożsamości narodowej.