Babcia z Dziadkiem dziś świętują, wszystkie dzieci więc pracują.
Zetrą kurze w każdym kątku, przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze, wnusia babci bluzkę pierze.
Wnusio już podaje kapcie, bardzo kocha swoją babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz! Święto Dziadków ważna rzecz!

zdjęcia

29 kwietnia 2022 roku uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Pątnowie godnie uczcili 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wyrażając w ten sposób swój patriotyzm i pamięć o tamtych wydarzeniach.

Data 3 maja 1791 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny, gdyż Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Ustawa zasadnicza przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Zniosła również liberum veto i wolną elekcję, uznawane powszechnie za główne przyczyny słabości i upadku państwa.

Konstytucja 3 Maja jest nie tylko jednym z najważniejszych dokumentów historycznych, ale także fundamentem polskiej państwowości. Świętowanie rocznicy jej uchwalenia jest z pewnością okazją do okazania patriotyzmu i tożsamości narodowej.

20220923 095310

Czy historia może być ciekawa, a jej nauka niekoniecznie nudna?

Uczniowie klasy piątej od początku roku szkolnego podróżują po starożytności.

Poznali najstarsze cywilizacje, między innymi cywilizację Sumerów i właśnie wtedy mogli zmierzyć się z niełatwą umiejetnością, jaką było napisanie swojego imienia pismem klinowym.

Niedawno poznawali cywilizację starożytnej Grecji. Przy tej okazji mogli z kolei przebrać się za greckich bogów i  zaprezentować klasie? Czy im to wyszło? Oceńcie sami.

20221102 083350aa

W dniu dzisiejszym, uczniowie klasy III na zajęciach poruszyli tematykę zdrowia. Skupili się głównie na aktywności fizycznej i odżywianiu. Głównym tematem lekcji była Piramida Zdrowego Żywienia, która przedstawia najważniejsze zasady dietetyczne, związane przede wszystkim z wyborem poszczególnych grup artykułów spożywczych. Piramida żywieniowa ukazuje właściwe proporcje między różnymi kategoriami zalecanych grup produktów, oraz ma na celu zwiększenie szans na zachowanie zdrowia oraz sprawności fizycznej i intelektualnej przez długie lata.
Uczniowie podczas zajęć stworzyli własną piramidę zdrowego żywienia, którą można zobaczyć w galerii zdjęć.

Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej- 20- 21 października 2022 roku

20 października 2022 roku 50 uczniów starszych klas naszej szkoły pod opieką swoich nauczycieli wyjechało na dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Wyjazd realizowany był w ramach ministerialnego programu Poznaj Polskę. Wyruszyliśmy pełni nadziei, bo wg prognoz meteorologicznych pogoda  miała być świetna.

Szczęśliwie dotarliśmy do Złotego Stoku, gdzie podczas zwiedzania kopalni złota  przeżyliśmy wiele ekscytujących, cennych i niezapomnianych wrażeń. Najwięcej emocji dostarczyły nam z pewnością przejście przez labirynt strachu oraz przejazd podziemną kolejką.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie średniowiecznej Osady Górniczej. Była to dla nas pełna tajemnic, nauki, zabawy i strachu podróż w czasie. Następnie zeszliśmy do niedawno odkrytej, owianej wieloma legendami Sztolni Ochrowej ze źródłem arsenowo -żelazowym.

Po krótkiej podróży znaleźliśmy się w uzdrowiskowej miejscowości Duszniki Zdrój, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Papiernictwa. Ten obiekt mieści się w młynie papierniczym, któremu prezydent RP w 2011 roku nadał status pomnika historii. W tym miejscu mogliśmy zobaczyć wytwarzanie papieru czerpanego wg techniki opracowanej w średniowieczu. Zmęczeni i pełni wrażeń ruszyliśmy autokarem w stronę  hotelu Villa Fortuna.

Drugiego dnia w  świetnych nastrojach po doskonałym śniadaniu ruszyliśmy w stronę największej atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych- Szczelińca Wielkiego. Zdobycie tej góry było dla nas nie lada wyzwaniem, ale podołaliśmy. Zmęczenie rekompensowały nam widoki i emocje. Niezwykłych wrażeń dostarczyło nam szczególnie pokonanie szczeliny skalnej noszącej nazwę „piekiełko”. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Twierdzy Kłodzko- jednego z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Zobaczyliśmy ekspozycję historyczną o twierdzy, bastiony obronne, ciekawe wystawy i podziemne labirynty. Z bastionów twierdzy podziwialiśmy panoramę Kłodzka oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką.

Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani ruszyliśmy w drogę powrotną. To była niezapomniana wycieczka!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.