Doradztwo zawodowe

Wybór szkoły ponadpodstawowej to pierwsza poważna decyzja, przed którą staje młody człowiek. Jest tym trudniejsza, że często on sam jeszcze nie wie, czym chciałby zajmować się w przyszłości. W 2021 roku sytuację komplikuje dodatkowo pandemia koronawirusa. Jak poznać szkoły, do których chce się zdawać, gdy można je odwiedzić tylko online? Czy to wystarczy? Gdzie szukać informacji i czym się kierować, by później nie żałować swojego wyboru?   

Jak wybrać szkołę średnią w 2021 roku i nie zwariować?                    

Przed tobą niełatwe zadanie. Wybierając przyszłą szkołę średnią: liceum, technikum lub szkołę branżową, decydujesz nie tylko o tym, czego będziesz się uczyć w najbliższych latach, ale często także – czym będziesz się zajmować w dorosłym życiu. Dlatego twój wybór musi być przemyślany. Jak dobrze wybrać szkołę średnią? Warto działać metodycznie.

                   

Zacznij od siebie.
Zastanów się, co lubisz? W czym jesteś dobry/dobra? Jakie są twoje dalsze plany?
 Jeśli planujesz iść na studia, dobrym wyborem będzie liceum, a w nim klasa o profilu zbieżnym z twoimi zainteresowaniami. Weź pod uwagę to, że przedmioty rozszerzone zwykle zdaje się na maturze. Licea często podają na swoich stronach internetowych informacje, na jakie kierunki studiów mogą zdawać absolwenci poszczególnych profili. To bardzo przydatne informacje.
Jeśli masz konkretne uzdolnienia i chcesz je rozwijać, możesz wziąć pod uwagę technikum, żeby zdobyć zawód.                                                                                                                                            

Porozmawiaj z rodzicami.
Oni chcą dla ciebie jak najlepiej. Dobrze cię znają i bez trudu wskażą twoje mocne strony. Być może są bardziej obiektywni i widzą cię inaczej, niż ty widzisz siebie. Warto ich wysłuchać, bo ich punkt widzenia i doświadczenie życiowe mogą okazać się pomocne. Pamiętaj jednak, że to ty będziesz chodzić do wybranej szkoły, a nie rodzice. Dlatego to ty masz ostatnie słowo.  Jeśli wciąż nie wiesz, co cię interesuje (albo interesuje cię wiele dziedzin i trudno ci podjąć decyzję), możesz poprosić o pomoc doradcę zawodowego i wypełnić pod jego okiem test kompetencji zawodowych.           

Oceń swoje możliwości.
Egzaminy ósmoklasisty już za kilka tygodni. Na tym etapie na pewno wiesz, co umiesz, a czego jeszcze musisz się nauczyć. Znasz też wyniki egzaminów próbnych i domyślasz się, jakie oceny możesz mieć na koniec roku. To bardzo ważne informacje. Skorzystaj z nich i policz (orientacyjnie), ile punktów możesz zdobyć w procesie rekrutacyjnym do szkoły średniej.        

Odwiedź strony internetowe szkół średnich w twoim miejscu zamieszkania.
W zakładce Rekrutacja znajdziesz ofertę edukacyjną na rok szkolny 2021/2022 oraz harmonogram postępowania z najważniejszymi datami. Dowiedz się, jakie profile będziesz mieć do wyboru, a także ile punktów trzeba było mieć w ubiegłych latach, by dostać się do poszczególnych klas. Porównaj progi punktowe z twoimi wyliczeniami, żeby przekonać się, do których liceów masz szansę się dostać (bardzo dobrych, dobrych, średnich czy słabszych). Pamiętaj, że te liczby są orientacyjne i zależą od tego, ile punktów zgromadzą kandydaci w danym roku.

Skorzystaj z internetowych wyszukiwarek klas w szkołach średnich.
Jeśli nie znasz szkół średnich w twojej okolicy, znajdziesz je na stronie internetowej Wasza Edukacja. To baza szkół z całej Polski. Wyszukasz w niej dowolną szkołę i klasę o wybranym profilu. Znajdziesz tu także inne istotne informacje: progi punktowe, przedmioty punktowane w czasie rekrutacji, adresy.

Przejrzyj rankingi.
Jeśli jesteś dobrym uczniem i zamierzasz wybierać wśród najlepszych szkół ponadpodstawowych w twoim mieście lub regionie, możesz znaleźć je w rankingu Perspektyw.

Sprawdź, gdzie znajdują się szkoły, które cię interesują.
Czy trzeba będzie dojeżdżać? Która jest najbliżej domu? Dobra lokalizacja jest tak samo ważna jak inne czynniki. Musisz wiedzieć, ile czasu będzie ci zajmować droga do szkoły i z powrotem.

Złóż wizytę… online.
Funkcjonowanie szkół w czasie pandemii jest ograniczone, dlatego zamiast tradycyjnych spotkań organizują one dla kandydatów dni otwarte online. W czasie takiej wirtualnej wizyty poznasz nie tylko budynek i profile klas, ale dowiesz się, jakie szkoła ma osiągnięcia, czy współpracuje z jakąś wyższą uczelnią, jak jest wyposażona (pracownie, sprzęt komputerowy itp.), czy jest tam stołówka, sala gimnastyczna, czy organizuje się kółka zainteresowań, ciekawe wydarzenia szkolne i wycieczki. Pytania są mile widziane. Warto wziąć udział w kilku (czy nawet kilkunastu) spotkaniach, by móc porównać szkoły ze sobą.

Poproś o opinię z pierwszej ręki.
Rozejrzyj się. Być może masz wśród swoich znajomych uczniów szkół, których wybór bierzesz pod uwagę. Zapytaj, co o nich sądzą. Co im się podoba, a co nie? Czy nauczyciele są pomocni? Jaka panuje w nich atmosfera? Oczywiście nie należy kierować się przy wyborze wyłącznie opiniami innych, ale warto zebrać jak najwięcej informacji z różnych źródeł, żeby uniknąć pomyłki i rozczarowania.

Ułóż listę klas i szkół, do których zamierzasz zdawać.
Zwróć uwagę na właściwą kolejność.

Lista preferencji, czyli kilka słów o kolejności

Do tej pory uczniowie układali listę wybranych szkół tylko raz, kiedy wypełniali formularz rekrutacyjny. W tym roku jest inaczej. Między 25 czerwca a 14 lipca będzie można złożyć nowy formularz z poprawioną listą szkół. To znaczne ułatwienie i furtka dla tych, którym egzaminy pójdą zdecydowanie lepiej lub gorzej niż się spodziewali (wyniki zostaną podane 2 lipca). Jednak bez względu na to, czy będziesz układać listę preferencji raz czy dwa razy, postaraj się o to, by kolejność szkół nie była przypadkowa.

  • Na pierwszym miejscu wpisz klasę i szkołę marzeń– to zwykle ta, do której najtrudniej się dostać z powodu wymaganej wysokiej liczby punktów.
  • Przypuśćmy, że są jeszcze trzy szkoły, które bierzesz pod uwagę. Zastanów się, czy podobają ci się tak samo? Dwie są dość dobre, a jedna słabsza. Jeśli wpiszesz ją najpierw i nie dostaniesz się do szkoły numer jeden, system elektroniczny przydzieli ci właśnie tutaj, nawet jeśli będziesz mieć dość punktów, by dostać się do obu lepszych szkół wpisanych na kolejnych pozycjach. Zapamiętaj! Jeśli kilka szkół w równych stopniu odpowiada twoim wymaganiom, wpisz je na listę w kolejności od największej do najmniejszej liczby wymaganych punktów.
  • Jeśli któraś z przykładowych trzech szkół podoba ci się najbardziej, umieść ją zaraz pod tą wymarzoną.
  • Na ostatnim miejscu wpisz tę klasę i szkołę, która najmniej ci odpowiada.To twoje wyjście awaryjne, na wypadek gdyby egzaminy poszły ci słabiej.

Źródło tekstu w linku poniżej

Egzamin z życia. Jak dobrze wybrać szkołę średnią w czasie pandemii? | NOWA ERA

 POWODZENIA !