Dziś w naszym punkcie dydaktycznym “Zwiastuny czasu” w ramach konkursu “Nasze ekologiczne pracownie” grupa przedszkolna (sześciolatków) uczestniczyła w zajęciach otwartych ”Eko – rodzinka".

Galeria zdjęć

Ze względu na pandemię COVID – 19 piknik odbył się bez udziału rodziców. Bardzo nam smutno i przykro.

Nie ma wątpliwości, że dzieci uwielbiają pikniki. Każde takie spotkanie to smakołyki, gry i zabawy. U nas na początku przedszkolaki zrobiły z owoców przepyszne kolorowe  eko - ludki. Dzieci włączyły swoją wyobraźnię. Każda praca była indywidualna. Pomysłów nie brakowało. Podczas słuchania piosenki pt. ”Witaminki” dzieci kosztowały swoje dzieła. Kiedy brzuszki były pełne, dzieci pobiegły na trawę, a tam na nich czekała niespodzianka - BAŃKI MYDLANE. Dzieci zostały podzielone na grupy: jedna puszczała bańki a druga w rytm piosenki “Bańkę łap” łapali uciekające bańki. Taka forma zabawy pozwala  dziecku na relaks, frajdę, dużo ruchu. Jest to zabawa dzięki, której dziecko świadomie uczy się panować i regulować swój oddech.

Kolejnym i ostatnim punktem naszego pikniku było samodzielne sianie przez dzieci fasoli. Wykorzystaliśmy do tego sprzęt ogrodniczy (konewkę, łopatkę) i daliśmy drugie życie plastikowym kubeczkom, wykorzystując je jako doniczki, do których dzieci posiały nasionko i je podlały. Następnie ozdobiły bibułą swoje doniczki. Każde dziecko nazwało swoją roślinkę. Wspólnie przypomnieliśmy co jest potrzebne roślince do życia, jakie warunki są najbardziej sprzyjające do kiełkowania nasionka. Na koniec pikniku wszystkie dzieci swoje doniczki z fasolką zabrały do swojej klasy, aby móc nimi opiekować i obserwować kiełkowanie oraz wzrost rośliny.

Przeprowadzone czynności mają na celu rozbudzenie wśród dzieci odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego oraz uświadomienie potrzeby dbania o rośliny, zwierzęta oraz własne zdrowie.

Dziękuję za pomoc w przeprowadzeniu zajęć pani Justynie Kiedos.

                                                                                                                                                                                Magdalena Kryściak