W punkcie dydaktycznym “Zwiastuny czasu” 10 czerwca została przeprowadzona audycja muzyczna “Cztery pory roku Vivaldiego” dla młodszej grupy przedszkolaków.

Dzieci podczas zajęć słuchały fragmentów koncertu “Cztery pory roku “ Antonio Vivaldiego
i uczestniczyły w różnych grach i zabawach.

Galeria zdjęć

Najpierw dzieci słuchały fragmentu wiersza “Pory roku” S. Karaszewskiego. Wiersz ten miał na celu przypomnieć najmłodszym poszczególne pory roku, zjawiska atmosferyczne charakterystyczne
dla każdej pory roku jak i kolory identyfikujące każdą z nich.

Następnie była zabawa z chustą. Dzieci słuchając fragmentu “Wiosna” A. Vivaldiego falowały chustą
w rytm muzyki (szybciej, wolniej). Zabawa z chustą pomogła też dzieciom utrwalić kolory odpowiadające każdej porze roku.

Kolejna zabawa pt. “Co do czego pasuje” polegała na losowaniu przez każde dziecko jednego kartonika, na którym były przedstawione symbole pór roku, a następnie odkładały swoje kartoniki na odpowiednie kolorowe kartony, które odpowiadały danej porze roku. Kolorowe karty papieru posłużyły do następnej zabawy, dzieci poruszały się w rytm muzyki “Cztery pory roku” kiedy muzyka ucichła nauczycielka wymieniała jedną porę roku, a dzieci musiały odszukać karton ją przedstawiający.

Jako podsumowanie zajęć przeprowadzono zabawę pt.: “Prawda - Fałsz”, gdzie każde dziecko otrzymało dwa lizaki, które miały różne kolory (czerwony-fałsz a zielony-prawda). Następnie nauczycielka mówiła zdanie opisujące jedną z pór roku, a dzieci wskazywały czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe podnosząc odpowiedni lizak.

Muzyka nie tylko działa relaksująco na słuchacza, ale również pobudza jego wyobraźnię. Zorganizowane zajęcia muzyczne dla najmłodszych w punkcie dydaktycznym “Zwiastuny czasu“, pozwoliły na zrealizowanie celów dydaktycznych w atrakcyjny dla dziecka sposób oraz uświadomiły, że jak pory roku potrafi zaskakiwać i zmieniać się. Wystarczy słuchać i obserwować, i temu celowi ma służyć nasz ogród szkolny.

Dziękuję za pomoc w przeprowadzeniu zajęć pani Martynie Blabuś.

Magdalena Kryściak