Gminny konkurs profilaktyczny (2000-2019)

Drukuj
Kategoria: Profilaktyka
Opublikowano Elżbieta Pęcherz

 

 

Jestem pastylka na uspokojenie.
Działam w mieszkaniu,
skutkuję w urzędzie,
siadam do egzaminów,
starannie sklejam rozbite garnuszki -
tylko mnie zażyj,
rozpuść pod językiem,
tylko mnie połknij,
tylko popij wodą. 

Wiem, co robić z nieszczęściem,
jak znieść złą nowinę,
zmniejszyć niesprawiedliwość,
rozjaśnić brak Boga,
dobrać do twarzy kapelusz żałobny.
Na co czekasz -
zaufaj chemicznej litości...….. 

Wisława Szymborska " Prospekt"

 

W dniu 26.04.2019 po raz kolejny w naszej placówce odbył się  gminny konkurs profilaktyczny pod hasłem „Młodzi, rozsądni, trzeźwi”. Rozpoczął się od powitania uczestników przez dyrektora placówki panią Dorotę Hanas, która podziękowała serdecznie za przyjęcie zaproszenia oraz zwróciła uwagę na znaczenie profilaktyki uzależnień w szkołach. Dwie uczennice naszej szkoły Magdalena Klimas i Anna Kowalik zaprezentowały wiersze W. Szymborskiej " Prospekt" i D. Wawiłow "Wędrówka". W pierwszym czytamy o proponowanej ludziom pomocy (także w formie używek), która ostatecznie nie niesie ze sobą rozwiązania problemów – w najlepszym razie, jedynie ich odsunięcie w przyszłość.  W drugim wierszu osoba mówiąca chce uciec do miejsca gdzie będzie bezpieczna, wolna od przemocy, samotności, chce znaleźć się w lepszym świecie.    

W trakcie trwania konkursu uczniowie klas VII i VIII zmierzyli się z tematyką – uzależnienia chemiczne oraz behawioralne. Wiedza, zdolności plastyczne, ciekawe, kreatywne pomysły, umiejętność tworzenia ulotki, wiersza, piosenki oraz plakatu -  to wszystko musieli wykorzystać podczas konkursu. Naszą szkołę reprezentowały: Zofia Błach, Klaudia Kula, Milena Kołodziej, Anna Kowalik, Weronika Bil, Anna Pęcherz, Zuzanna Włodarczyk, Nadia Zając.  Uczniów dopingowali ich opiekunowie pedagodzy szkolni: Plewa Martyna, Iwona Bystrzykowska oraz Elżbieta Pęcherz. 

 

Konkurs w naszej placówce jest organizowany od wielu lat i bardzo  cieszymy się , że uczniowie chętnie zgłosili się do udziału i tym razem. Został on jak zwykle  zorganizowany we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pątnowie.

Komisja oceniająca uczestników to panie: Małgorzata Janik- reprezentująca grupy wsparcia z terenu powiatu wieluńskiego, Emilia Chłód –psycholog z punktu konsultacyjnego przy Urzędzie Gminy w Pątnowie,  Iwona Bystrzykowska – pedagog ZSS w Dzietrznikach, Martyna Plewa - pedagog ZSS w Załęczu Małym, Elżbieta Pęcherz- pedagog ZSS w Pątnowie.

Poszczególne szkoły zostały nagrodzone dyplomami za zajęcie równorzędnych  I miejsc , a wszyscy uczestnicy nagrodami wręczonymi przez panią dyrektor Dorotę Hanas.

Na koniec zaproszeni goście: pani Małorzata Janik przedstawiła uczniom zasady działania stowarzyszenia POPLON oraz wskazała adres, pani Emilia Chłód opowiedziała o prowadzonych punktach konsultacyjnych przy Urzędzie Gminy w Pątnowie oraz szkołach.

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

 

Danuta Wawiłow "Wędrówka"

Pewnego dnia
wyjdę z domu o świcie,
tak cicho,
że nawet się nie zbudzicie.
I pójdę,
i będę wędrować po świecie,
i nigdy mnie nie znajdziecie.
I nie wezmę ze sobą nikogo,
tylko tego małego chłopaka,
co wczoraj na schodach płakał
i bał się wrócić do domu,
a dlaczego
to tego
nie chciał powiedzieć nikomu.
I jeszcze weźmiemy ze sobą
tego czarnego kotka,
co miauczy zmarznięty na progu
i każdy odpycha go nogą,
i nie chce go wpuścić do środka.
I będziemy tak szli i szli
drogami, lasami, polami,
i każdy dzieciak,
i każdy pies
będzie mógł iść razem z nami.
I będziemy tak szli i szli
aż kiedyś,
po latach wielu,
staniemy wreszcie u celu.
I będzie tam ciepła ziemia
i dużo, dużo nieba,
i każdy będzie miał to,
czego najbardziej mu trzeba.
I będzie wspaniale.
Tak!
I niczego nie będzie nam brak!
I tęsknić nie będę wcale!
I tylko czasami, czasami
pomyślę,
że byłoby dobrze,
gdybyście wy
byli z nami...

 

Elżbieta Pęcherz  

ZDJĘCIA  

 

 

 

Best webhosting site hostgator coupon and online poker on party poker
Copyright 2011 Gminny konkurs profilaktyczny (2000-2019). Custom Footer text
Joomla Templates by Wordpress themes free