JAK CHRONIĆ DZIECKO PRZED KONFLIKTEM Z PRAWEM

Drukuj
Kategoria: Profilaktyka
Opublikowano Elżbieta Pęcherz

„ Prawo jest sztuką tego,

co dobre i sprawiedliwe”

 

JAK CHRONIĆ DZIECKO PRZED KONFLIKTEM Z PRAWEM  - to tytuł spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu, w którym uczestniczyło 13 reprezentantów  naszej szkoły.

 

Sędzia Anna Maria Wesołowska to postać telewizyjna, ale przede wszystkim sędzia. Jest absolwentką prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Prawie 30 lat orzekała w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi, obecnie w stanie spoczynku. Jest członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiech

 

Anna Maria Wesołowska uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Pani Sędzia upatruje przyczyny tego stanu w zacierających  się granicach między tym, co jest dobre, a co złe. Bogato ilustrując przykładami zaczerpniętymi z pracy sędziowskiej, przedstawiała konsekwencje łamania prawa przez młodych ludzi. Sędzia Wesołowska wiele uwagi poświęciła  problemom: demoralizacji, uzależnień, wagarowania, samookaleczania, nękania, izolacji, trudnej sytuacji współczesnych rodzin, naruszania prywatności, cyberprzemocy wśród młodzieży, braku obowiązków domowych skutkujących niechęcią w podejmowaniu wysiłku wśród młodych ludzi. Zwróciła uwagę na współczesny podziw dla złych czynów. Cyberprzestrzeń, z której korzystają już 3-4 latki, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Napotykają na nie dzieci i często nie są tego zupełnie świadome. Pani Sędzia zachęcała dzieci do rozmów z dorosłymi i proszenia o pomoc w sytuacjach trudnych. Uwrażliwiała na konieczność reagowania na krzywdę drugiej osoby. Zwróciła uwagę na znaczenie pracy policjanta, kuratora sądowego oraz nauczyciela w ochronie i edukacji dziecka.  
Podczas tej wizyty Pani Anna Maria Wesołowska zachęcała młodzież do aktywnego włączania się w edukację prawną poprzez tworzenie w szkołach tzw.” kącika prawnego” z podstawowymi informacjami prawnymi, które odnoszą się do życia młodych ludzi i ich rodzin.
Uczniowie podczas wizyty gościa mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego, a także o wymaganiach tego zawodu i ścieżce edukacyjnej. Mieli okazję przymierzyć togę sędziowską, istniała możliwość zadawania pytań, oraz zrobienia z gościem zdjęcia.
Organizatorami spotkania byli: Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu oraz II LO im. Janusza Korczaka, natomiast partnerami: burmistrz Wielunia oraz wójtowie gmin Skomlin, Mokrsko, Czarnożyły, Konopnica, Pątnów, Ostrówek i Biała.

Zdjęcia

Best webhosting site hostgator coupon and online poker on party poker
Copyright 2011 JAK CHRONIĆ DZIECKO PRZED KONFLIKTEM Z PRAWEM . Custom Footer text
Joomla Templates by Wordpress themes free