Energetyki

Drukuj
Kategoria: Profilaktyka
Opublikowano Elżbieta Pęcherz

Energetyki – pułapka XXI wieku    Zobacz obraz źródłowy                                              

Energetyki pobudzają mózg – dzięki czemu działa on szybciej i sprawniej. Czy wiesz, w jaki sposób napoje energetyczne działają na mózg, że dają mu dodatkowego „powera”?

Napoje energetyczne stymulują mózg. Dzięki temu czujemy większą jasność umysłu, lepiej się koncentrujemy i nie chce nam się spać. Zyskujemy też dodatkową energię i czujemy mniejsze zmęczenie. Niestety często zdarza się, że sięgamy po napoje energetyczne wtedy, gdy nie potrzebujemy dodatkowego „powera”. Z przyzwyczajenia  pijemy energetyki w dużych ilościach. Nie jest to zdrowe ze względu na wysoką zawartość różnych substancji chemicznych w napoju energetycznym.

Czytaj więcej: Energetyki

Dopalacze

Drukuj
Kategoria: Profilaktyka
Opublikowano Elżbieta Pęcherz

Dopalacze - objawy zatrucia i skutki uboczne zażywania dopalaczy Dopalacze – nadal groźne! - Wojewódzka Stacja Sanitarno ...

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby.  Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?   Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje.

Czytaj więcej: Dopalacze

" Pierwsza pomoc"

Drukuj
Kategoria: Profilaktyka
Opublikowano Elżbieta Pęcherz

W dniach 12-13 lutego 2020 klasy 1-3 uczestniczyły w warsztatach "Pierwsza pomoc". Młodzieżowi edukatorzy z klasy VIII Ania i Weronika wraz z wychowawczyniami klas  przedstawiły dzieciom plan postępowania w razie niebezpiecznego wypadku i udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się  kiedy i jak wzywać pomocy, przypomnieli sobie wszystkie telefony alarmowe, potrafią sprawdzić, w jakim stanie jest osoba poszkodowana, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej a nawet zastosować reanimację. W czasie zajęć korzystaliśmy ze sprzętu pozyskanego od WOŚP. Dziękujemy dziewczynom za ćwiczenia bo takie umiejętności mogą kiedyś  uratować ludzkie życie.

ZDJĘCIA

Zajęcia samoobrony

Drukuj
Kategoria: Profilaktyka
Opublikowano Elżbieta Pęcherz

W dniu 20 luty 2020r. sierż. sztab. Łukasz Krzemień z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu przeprowadzili zajęcia samoobrony dla uczennic  klas VII i VIII. Spotkanie zorganizowane było w szkole na sali gimnastycznej z inicjatywy Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Anny Kowalik. Organizatorkami zajęć były opiekun Samorządu Uczniowskiego p. K. Świegot oraz pedagog szkolny p. E. Pęcherz. .

Sierż. sztab. Łukasz Krzemień posiada tytuł instruktora technik i taktyk interwencji. W trakcie spotkania uczennice poznały zasady zachowania w sytuacjach niebezpiecznych i zagrażających życiu i zdrowiu. Nauczyły się stosować najprostsze dźwignie i chwyty. Poznały również znajomość miejsc wrażliwych na ciele człowieka, które powinny być aktywowane jako pierwsze w sytuacji samoobrony. Funkcjonariusz pokazał również wybrane techniki obrony w sytuacji zagrożenia przed uderzeniami, duszeniem oraz chwytami za ubranie. Tego typu zajęcia kształtują u młodzieży podstawowe nawyki obronne oraz dodają pewności siebie. Funkcjonariusz przekazał młodzieży informacje i wskazówki, jak się zachować i czego unikać w przypadku wystąpienia  zagrożenia.

ZDJĘCIA

 

" NOE" - program profilaktyczny

Drukuj
Kategoria: Profilaktyka
Opublikowano Elżbieta Pęcherz

 4 listopada 2019 uczniowie klas VI,VII,VIII z terenu Gminy Pątnów brali udział w programie profilaktyki uzależnień „NOE”. To program z zakresu profilaktyki alkoholowej, jego głównym zadaniem jest zapobieganie stratom, występującym z powodu nadużywania środków psychoaktywnych. Ogromnym atutem stały się poruszające, osobiste doświadczenia prowadzących: Joanny i Adama oraz wsparcie Małgorzaty, Wiktorii i Jakuba. Realizatorzy programu starali się unikać dydaktycznych pouczeń stwarzając jednocześnie  atmosferę ciepła i bliskości. Program składał się z trzech części. Prawdy–młodzież zobaczyła jak wiele powodów wskazują ludzie do tego, aby alkohol pić, a jak mało aby tego nie robić. Miłości- co potrzebne jest człowiekowi do szczęścia i jak alkoholizm to wszystko człowiekowi odbiera. Wolności–młodzież obserwowała dramę jak można odmówić w sytuacji nacisku grupy. W czasie każdej części programu uczestnicy mieli możliwość wysłuchania świadectwa realizatorów, na temat ich doświadczeń z chorobą alkoholową, były to bardzo poruszające historie, które ukazywały trudy walki z chorobą i współzależeniem, ale również dawały nadzieję, że  jest wiele osób i instytucji które mogą pomóc. Realizatorzy pozostawili zebranym adresy, pod które mogą do nich pisać, odpowiadali na pytania zadane na kartkach w czasie programu. 

Czytaj więcej: " NOE" - program profilaktyczny

Best webhosting site hostgator coupon and online poker on party poker
Copyright 2011 PROFILAKTYKA. Custom Footer text
Joomla Templates by Wordpress themes free