Gdy zapłonął nagle świat,

Gdzieś pozostał ognisk dym,
Dróg przebytych kurz,
Cień siwej mgły ...
Tylko w polu biały krzyż
Nie pamięta już,
                            Kto pod nim śpi ...

W dniu 15.11.2021r. uczniowie klas I i II odwiedzili pamiątkowy obelisk w Kamionce. W tym miejscu poległo 12 polskich żołnierzy z 36 pułku Legii Akademickiej z Warszawy.  Byli to dwaj kaprale, chorąży i żołnierze szeregowi. Bardzo młodzi ludzie. Pomnik powstał inicjatywy nauczyciela z  Rychłowic pana Latochy. Mieszkańcy Kamionki bardzo dbają aby przetrwała pamięć o poległych bohaterach. W związku z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę 11 Listopada przyłączyliśmy się do mieszkańców tej miejscowości. Oddaliśmy hołd poległym żołnierzom minutą ciszy, zapaliliśmy znicze. Odśpiewaliśmy hymn oraz pieśń „ Moja ojczyzna” . Dzieci zaprezentowały wiersz „ Katechizm polskiego dziecka”. Uczennica klasy II Kinga Banasik pięknie wyrecytowała utwór Joanny Białobrzeskiej „ Moja mała Ojczyzna”.

Jest na mapie mała kropka,
ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.
Jakie ciekawie i wesoło
w moim świecie naokoło.

Na podwórku trzy kałuże,
położyły się przy murze,
trzepak bardzo dziś kaprysi –
duży dywan na nim wisi.

Słońce z cieniem gra tu w berka,
pan kominiarz z dachu zerka,
teraz chyba każdy przyzna,
że jest piękna ma Ojczyzna!

Uczniowie z należytą powagą poznali fragment bolesnej historii naszego narodu a rozgrywający się tak blisko naszych domów i szkoły.