ZAJĘCIA Z PROFILAKTYKI CZERNIAKA

Uczniowie z klas VI, VII i VIII w roku szkolnym 2022/2023 uczestniczyli w lekcji biologii  o tematyce: ABCDE CZERNIAKA. Czerniak - objawy, leczenie, profilaktyka, samobadanie skóry. Pani Barbara Raducka przeprowadziła zajęcia z profilaktyki czerniaka w ramach ogólnopolskiego programu zapobiegania temu nowotworowi. Kampania jest prowadzona we współpracy z samorządami. Program od 2018 r. realizuje studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie wspólnie z sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej – Akademia Czerniaka.

W ramach programu nasi uczniowie w październiku 2022, podczas lekcji biologii oraz koła przyrodniczego, rozmawiali o czerniaku, jego możliwych przyczynach, zagrożeniach i o tym, jak zapobiegać temu nowotworowi. Wykorzystując nasz szkolny mikroskop – kamerę JAJO młodzież mogła dokonać samobadania skóry. Ponadto nauczyciel uczulił uczniów, aby zwracali uwagę na to, czy i co się dzieje z ich znamionami. Zalecił patrzeć na ich kolor, średnicę, czy się zmienia, czy znamię ma regularne brzegi i przypomniał o konieczności używania latem kremów z filtrami, noszenia nakrycia głowy na słońcu, używania okularów przeciwsłonecznych z filtrami, unikania pobytu na słońcu w środku dnia. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o jasnej karnacji skóry, mające liczne znamiona i pieprzyki. Na zakończenie zajęć uczniowie obejrzeli film edukacyjny o tematyce związanej z czerniakiem.

Opracowała: Barbara Raducka