Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa, biorąc udział w dziesiątej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.
Tegoroczną lekturą czytelniczej inicjatywy, objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, był dramat Gabrieli Zapolskiej pt. ,,Moralność pani Dulskiej”.
„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście wystosowanym z tej okazji do Polaków.

Przedstawiciele naszej szkoły zaprezentowali fragmenty tego wyjątkowego dzieła 10 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pątnowie.
W poszczególne role bohaterów dramatu wcielili się:

Joanna Środa – Dulska
Weronika Piotrowska – Juliasiewiczowa
Jakub Byczak – Zbyszko
Maja Błach – Mela
Anna Klimas – Hanka
Natalia Gajda – Hesia
Kacper Mosiala – Felicjan Dulski

Piękna dekoracja oraz stroje nawiązujące do epoki, o które zadbali uczniowie, pozwoliły zebranym na chwilę przenieść się do domu tytułowej bohaterki – Anieli Dulskiej, by poznać perypetie mieszczańskiej rodziny z początku XX wieku.
Występ naszych reprezentantów udał się znakomicie. Świadczył o tym głośny aplauz widowni.
Zaangażowanie uczniów w tegoroczne Narodowe Czytanie skłania do tego, aby kontynuować udział w akcji w przyszłym roku, kiedy lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.