Samorządna szkoła powinna być jak drużyna sportowa: wygrać można tylko wtedy, gdy grają wszyscy, a nie tylko gwiazdy. (...) W samorządnej szkole nie tylko się błyszczy, nie tylko jest się podziwianym, ale trzeba pracować, i to nie dla siebie, lecz dla innych.”

Julian Radziewicz

Czym jest samorząd szkolny ?

Samorząd szkolny to organizacja, do której należy wspólnota uczniów danej placówki oświatowej. Funkcjonuje w oparciu o system demokratyczny.

Jego główne zadanie to przede wszystkim reprezentowanie uczniów w stosunku do nauczycieli, rady rodziców i innych pracowników szkoły.

Uprawnienia samorządu szkolnego zostały zawarte w art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku.

Są to następujące prawa:

• reprezentowanie wobec rady rodziców, rady pedagogicznej a także dyrektora stanowiska środowiska uczniowskiego z kwestiach istotnych dla szkoły a w szczególności związanych z respektowaniem elementarnych praw uczniów
  • realizacja wszelkich inicjatyw urozmaicających życie szkolne (m.in. koła zainteresowań) jest dozwolona pod warunkiem, że nie "cierpi" na tym wypełnianie szkolnych obowiązków
  • prowadzenie, wydawanie i kolportaż szkolnej prasy
  • podejmowanie i koordynacja przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych, zawodów sportowych i imprez rozrywkowych na terenie szkoły po uprzednich uzgodnieniach z dyrekcją
  • wybór opiekuna samorządu spośród nauczycieli
  • możliwość wglądu do programu nauczania (zapoznanie z jego celami, podstawą programową i wymaganiami)

Dzień Edukacji Narodowej 2020

Szanowna Dyrekcjo, Pedagodzy,

pracownicy szkoły i kochani uczniowie.

Niech Dzień Edukacji Narodowej

oraz wszystkie inne dni w roku szkolnym

będą radosne, spokojne, pełne zadowolenia.

Pragniemy, aby każdy dzień był sukcesem w przygodzie nazwanej szkołą.

Życzenia składają wszyscy uczniowie

Zespołu Szkół Samorządowych im. Wł. St. Reymonta w Pątnowie

wraz z Opiekunami Małego i Dużego Samorządu Szkolnego.

Dzień Chłopca

Opublikowano Kinga Świegot

Dużo miłości, radości i uśmiechu. Samych wspaniałych ocen

i zadowolenia w codzienności.

Deserów najsłodszych, zabaw najweselszych,

butów najlepszych do odkrywania przygód.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopca

życzy Mały i Duży Samorząd.

Dzień Dziecka 2020

Opublikowano Kinga Świegot

W związku z Dniem Dziecka wszystkim pociechom składamy moc życzeń.  Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji: „GDYBYM BYŁ KRÓLEM, TO….”.  Ponieważ jest to dzień w którym "rządzą" dzieci, należy przesłać zdjęcie w stroju Króla lub Królowej z plakatem kończącym zdanie będące tytułem akcji. Można także wykonać plakat związany z Prawami Dziecka. Idąc w ślady Króla Maciusia I pragniemy pokazać dziecięcą kreatywność i odwagę. Wszystkie nadesłana prace będą udostępnione na stronie szkoły.

Akcja jest nieobowiązkowa. Ma na celu uczcić ten wyjątkowy dzień oraz zwiększyć świadomość problemów czasu dzieciństwa.

Klasa 1

Klasa 2

Klasa 3a

Klasa 3b

Klasa 4

Klasa 5a

Klasa 5b

Klasa 6a

Klasa 6b

Klasa 7

Klasa 8

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Kinga Świegot

Wakacje...

Opublikowano Kinga Świegot

Z okazji zakończenia roku szkolnego, dziękujemy za całoroczną pracę,

trud i wysiłek. Życzymy Szanownej Dyrekcji Szkoły,

nauczycielom, pracownikom administracji, a także uczniom i rodzicom

udanego i bezpiecznego wypoczynku.

Aby wszystkie przygody były niezapomniane,

a wakacyjne słońce naładuje nasze baterie na szczęśliwy powrót do szkoły.

Wyniki konkursu Matrix

Opublikowano Kinga Świegot

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt.
„MATRIX: REAKTYWACJA-REKOLEKCJE Z PIELGRZYMKĄ” został rozstrzygnięty. Do organizatorki konkursu wpłynęło wiele ciekawych prac. Celem konkursu było poszerzenie naszej wiedzy na temat Jana Pawła II oraz zachęta do rozwoju duchowego przez rekolekcje. W ten sposób mogliśmy uczcić 100-tną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Po naradzie jury wybrało najciekawsze prace. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone wszystkim uczestnikom po powrocie do szkoły.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkurach. Oto wyniki konkursu
Kategoria klas 4-5:
I miejsce Maja B. klasa 5a
III miejsce Daria Ch. Klasa 4

Kategoria klas 6-8:
I miejsce Ania K. klasa 8
II miejsce Kinga B. klasa 7
III miejsce Zuzanna Ch. Klasa 7
Wyróżnienia otrzymują: Matylda K. klasa 6a, Maria B. klasa 6a, Maja D. klasa 6b, Magda H. Klasa 8, Zosia B. klasa 8

Zapraszamy do galerii prac