Samorządna szkoła powinna być jak drużyna sportowa: wygrać można tylko wtedy, gdy grają wszyscy, a nie tylko gwiazdy. (...) W samorządnej szkole nie tylko się błyszczy, nie tylko jest się podziwianym, ale trzeba pracować, i to nie dla siebie, lecz dla innych.”

Julian Radziewicz

Czym jest samorząd szkolny ?

Samorząd szkolny to organizacja, do której należy wspólnota uczniów danej placówki oświatowej. Funkcjonuje w oparciu o system demokratyczny.

Jego główne zadanie to przede wszystkim reprezentowanie uczniów w stosunku do nauczycieli, rady rodziców i innych pracowników szkoły.

Uprawnienia samorządu szkolnego zostały zawarte w art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku.

Są to następujące prawa:

• reprezentowanie wobec rady rodziców, rady pedagogicznej a także dyrektora stanowiska środowiska uczniowskiego z kwestiach istotnych dla szkoły a w szczególności związanych z respektowaniem elementarnych praw uczniów
  • realizacja wszelkich inicjatyw urozmaicających życie szkolne (m.in. koła zainteresowań) jest dozwolona pod warunkiem, że nie "cierpi" na tym wypełnianie szkolnych obowiązków
  • prowadzenie, wydawanie i kolportaż szkolnej prasy
  • podejmowanie i koordynacja przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych, zawodów sportowych i imprez rozrywkowych na terenie szkoły po uprzednich uzgodnieniach z dyrekcją
  • wybór opiekuna samorządu spośród nauczycieli
  • możliwość wglądu do programu nauczania (zapoznanie z jego celami, podstawą programową i wymaganiami)

Kot-czyli przyjaciel z pazurkiem

Opublikowano Kinga Świegot

W dniu 17 lutego w Naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Mruczków, Łatków i Milusiów było dziś bez liku. Uczniowie mieli okazję przebrać się bowiem za to tajemnicze, choć udomowione zwierzę. Chcieliśmy tym samym zwrócić uwagę na problemy bezdomności zwierząt oraz powagi w niesieniu im pomocy. Pragnęliśmy jednocześnie zachęcić do bliższego poznania tej części przyrody. Przypomnieliśmy także znaczenie kotów w życiu człowieka.

Podobno za każdym sławnym człowiekiem, stoi jakiś Kot.

FOTORELACJA Z OBCHODÓW DNIA KOTA W KLASACH I-III

Opiekun Samorządu Szkolnego
K. Świegot

Zakochane 1, 2, 3 !

Opublikowano Kinga Świegot

Jeśli zdziwiona jest Twoja minka, z jakiej okazji wiersz ten wysłany,

Przypomnij sobie, że w Walentego mamy Światowy Dzień Zakochanych.

A jeśli ciekawy jesteś teraz, to zajrzyj proszę na fotki gdy,

Walenty na dobre rozgościł się, w pątnowskich klasach I-III.

Opiekun Małego Samorządu Szkolnego.

P. Kinga Świegot

Międzynarodowy Tydzień Tolerancji

Opublikowano Kinga Świegot

Światowa Organizacja UNESCO wyszła z inicjatywą, aby w ciągu tego tygodnia pochylono się nad pogłębiającymi się zjawiskami, przemocy, lub innym przejawom nietolerancji np. wobec osób niepełnosprawnych, jakim towarzyszy dyskryminacja.
Jest to święto akceptacji bogactwa różnorodności piękna innych ludzi i kultur na całym świecie. W Deklaracji UNESCO, państwa członkowskie podkreślają konieczność walki z nietolerancją.
Już od poniedziałku 16 do 20 listopada w naszej szkole będziemy obchodzili Międzynarodowy Tydzień Tolerancji. Ma on na celu:

• znalezienie głębszych przyczyn nietolerancji,
• zmobilizowanie opinii publicznej na rzecz tolerancji i informowania jej o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji,
• wypracowanie praktycznych wskazówek dla znalezienia rozwiązań niepożądanych zachowań.

W ciągu najbliższego tygodnia będziemy prezentować najładniejsze prace nadesłane na adres Opiekuna Małego Samorządu Szkolnego Pani Kingi Świegot.

Przedszkole Pątnów 5-cio latki

Przedszkole Pątnów 6-cio latki

Przedszkole Kamionka

Przedszkole Popowice

Klasa I

Klasa II

Klasa III

Klasa IV

Klasa V

Klasa VIa

Klasa VIb

Klasa VIIa

Klasa VIIb

Klasa VIII

Opiekun MSU Kinga Świegot

"Przez życzenia do serca"

Opublikowano Kinga Świegot

Ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia uczniowie Naszej szkoły mogli się wykazać w nowej akcji : "Przez życzenia do serca". Polegać miała ona na wzajemnym składaniu sobie życzeń dzięki użyciu urządzeń nowej technologii. Wszystkie dzieci które wzięły udział zostaną nagrodzone. Każde z nich wykazało się kreatywnością i umiejętnościami aktorskimi.

Zapewne nie jednemu udzieli się świąteczny klimat po obejrzeniu filmu,

Mały Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunem.

K.Świegot

Mój zeszyt-moja wizytówka

Opublikowano Kinga Świegot

Konkurs „Mój zeszyt – moja wizytówka”-czyli najpiękniejszy zeszyt w szkole rozstrzygnięty!
Ze względu na przejście na nauczanie zdalne Komisja Konkursowa podjęła decyzję o rozstrzygnięciu współzawodnictwa i wręczeniu nagród. Rywalizacja była zacięta, a jurorzy mieli nie lada zagwostkę. Wszystkie biorące udział w konkursie dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem. Piękne zeszyty pokazują zdolności dzieci oraz powagę, solidność i obowiązkowość. Zapowiadamy jednocześnie drugą turę konkursu w II półroczu. FOTORELACJA

Laureaci klasy I:
- miejsce I - Nadia B.
- miejsce II - Alicja K.
- miejsce III - Maria N.
- wyróżnienie - Mateusz Ch.

Laureaci klasy II:

- miejsce I - Zuzanna B.
- miejsce II - Izabela S.
- miejsce III - Kacper G.
- wyróżnienie - Paweł F.

Laureaci klasy III: