Samorządna szkoła powinna być jak drużyna sportowa: wygrać można tylko wtedy, gdy grają wszyscy, a nie tylko gwiazdy. (...) W samorządnej szkole nie tylko się błyszczy, nie tylko jest się podziwianym, ale trzeba pracować, i to nie dla siebie, lecz dla innych.”

Julian Radziewicz

Czym jest samorząd szkolny ?

Samorząd szkolny to organizacja, do której należy wspólnota uczniów danej placówki oświatowej. Funkcjonuje w oparciu o system demokratyczny.

Jego główne zadanie to przede wszystkim reprezentowanie uczniów w stosunku do nauczycieli, rady rodziców i innych pracowników szkoły.

Uprawnienia samorządu szkolnego zostały zawarte w art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku.

Są to następujące prawa:

• reprezentowanie wobec rady rodziców, rady pedagogicznej a także dyrektora stanowiska środowiska uczniowskiego z kwestiach istotnych dla szkoły a w szczególności związanych z respektowaniem elementarnych praw uczniów
  • realizacja wszelkich inicjatyw urozmaicających życie szkolne (m.in. koła zainteresowań) jest dozwolona pod warunkiem, że nie "cierpi" na tym wypełnianie szkolnych obowiązków
  • prowadzenie, wydawanie i kolportaż szkolnej prasy
  • podejmowanie i koordynacja przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych, zawodów sportowych i imprez rozrywkowych na terenie szkoły po uprzednich uzgodnieniach z dyrekcją
  • wybór opiekuna samorządu spośród nauczycieli
  • możliwość wglądu do programu nauczania (zapoznanie z jego celami, podstawą programową i wymaganiami)

Wakacje...

Opublikowano Kinga Świegot

Z okazji zakończenia roku szkolnego, dziękujemy za całoroczną pracę,

trud i wysiłek. Życzymy Szanownej Dyrekcji Szkoły,

nauczycielom, pracownikom administracji, a także uczniom i rodzicom

udanego i bezpiecznego wypoczynku.

Aby wszystkie przygody były niezapomniane,

a wakacyjne słońce naładuje nasze baterie na szczęśliwy powrót do szkoły.

Dzień Dziecka 2020

Opublikowano Kinga Świegot

W związku z Dniem Dziecka wszystkim pociechom składamy moc życzeń.  Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji: „GDYBYM BYŁ KRÓLEM, TO….”.  Ponieważ jest to dzień w którym "rządzą" dzieci, należy przesłać zdjęcie w stroju Króla lub Królowej z plakatem kończącym zdanie będące tytułem akcji. Można także wykonać plakat związany z Prawami Dziecka. Idąc w ślady Króla Maciusia I pragniemy pokazać dziecięcą kreatywność i odwagę. Wszystkie nadesłana prace będą udostępnione na stronie szkoły.

Akcja jest nieobowiązkowa. Ma na celu uczcić ten wyjątkowy dzień oraz zwiększyć świadomość problemów czasu dzieciństwa.

Klasa 1

Klasa 2

Klasa 3a

Klasa 3b

Klasa 4

Klasa 5a

Klasa 5b

Klasa 6a

Klasa 6b

Klasa 7

Klasa 8

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Kinga Świegot

Smartfonowy konkurs

W dniu 8 maja zakończony został Konkurs Plastyczny „UWAGA NA SMARTFONY-
czyli ile wiecie o zagrożeniach w internecie”. Miał on na celu promowanie kreatywności uczniów i przestrzeganie przed fonoholizmem oraz wsparcie akcji Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorami konkursu była Pani Pedagog Elżbieta Pęcherz oraz Opiekun Samorządu Szkolnego Pani Kinga Świegot.

Wszystkie nadesłane prace były na wysokim poziomie dlatego po burzliwych obradach komisja uznała, ze wszyscy uczestnicy za wzięcie udziału w konkursie otrzymują WYRÓŻNIENIA. Nagrody i dyplomy będą możliwe do odebrania po powrocie do szkoły. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun Samorządu Szkolnego

Wyniki konkursu Matrix

Opublikowano Kinga Świegot

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt.
„MATRIX: REAKTYWACJA-REKOLEKCJE Z PIELGRZYMKĄ” został rozstrzygnięty. Do organizatorki konkursu wpłynęło wiele ciekawych prac. Celem konkursu było poszerzenie naszej wiedzy na temat Jana Pawła II oraz zachęta do rozwoju duchowego przez rekolekcje. W ten sposób mogliśmy uczcić 100-tną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Po naradzie jury wybrało najciekawsze prace. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone wszystkim uczestnikom po powrocie do szkoły.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkurach. Oto wyniki konkursu
Kategoria klas 4-5:
I miejsce Maja B. klasa 5a
III miejsce Daria Ch. Klasa 4

Kategoria klas 6-8:
I miejsce Ania K. klasa 8
II miejsce Kinga B. klasa 7
III miejsce Zuzanna Ch. Klasa 7
Wyróżnienia otrzymują: Matylda K. klasa 6a, Maria B. klasa 6a, Maja D. klasa 6b, Magda H. Klasa 8, Zosia B. klasa 8

Zapraszamy do galerii prac

Życzenia

Opublikowano SU

Z okazji nadchodzącej Wielkanocy, pragniemy życzyć wszystkim uczniom, rodzicom, Szanownej Dyrekcji, nauczycielom i pedagogom, pracownikom szkoły i administracji, aby wiosenna atmosfera, wiara i miłość nie opuszczały nas cały rok. Życzymy, aby miłość wypełniała serca, skrzydeł wiary i nadziei, która nigdy nie gaśnie. Przede wszystkim...byśmy się prędko znowu spotkali.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem.